Ministryně Dostálová: Lidé si mají dovolenou užít, ne se strachovat

22.02.2019 12:22

Ministryně Klára Dostálová na tiskové konferenci spolu s předsedou Asociace cestovních kanceláří ČR Vladimírem Dolejšem a prezidentem Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Romanem Škrabánkem představila nový nástroj na ochranu klientů cestovních kanceláří. Lidé si díky němu mohou lépe prověřit cestovní kancelář před zakoupením zájezdu.

Ministryně Dostálová: Lidé si mají dovolenou užít, ne se strachovat
Foto: MMR
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová

„Zítra začíná veletrh cestovního ruchu Holiday World, který je největší akcí tohoto druhu ve střední Evropě, a většina z nás již myslí na to, kde a jak stráví svoji dovolenou. Často za ni dáváme nemalé částky, a je proto důležité být při nákupu obezřetný. Nejdůležitější pravidlo, zejména v souvislosti s internetovým prodejem, spočívá v cestování se zajištěnou cestovní kanceláří,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Ministryně Dostálová představila nový významný nástroj, který pomůže zákazníkovi ověřit, že mu v případě úpadku cestovní kanceláře budou vráceny všechny vynaložené náklady a bude zajištěna jeho repatriace zpět do České republiky. Jedná se o certifikát, které ministerstvo vydá té cestovní kanceláři, která uhradila příspěvek do Garančního fondu. Fond je účelové sdružení finančních prostředků tvořené z příspěvků cestovních kanceláří, pokut za vybrané přestupky a peněžních prostředků obstaraných Státním fondem rozvoje bydlení (SFRB), který je za stát oprávněn s těmito prostředky nakládat. Garanční fond představuje dozajišťovací mechanismus pro případ, kdy limit pojištění cestovní kanceláře nepostačuje na pokrytí závazků cestovní kanceláře vůči jejím zákazníkům, kteří si u ní zakoupili zájezd, nebo nechali zprostředkovat spojené cestovní služby. K dnešnímu dni je v garančním fondu více než 40 milionů korun.„Před zakoupením zájezdu je nutné si ověřit, zda stranou smlouvy o zájezdu je skutečně cestovní kancelář, nikoliv agentura, která může prodej zájezdu pouze zprostředkovat. A především má splněny všechny povinnosti související se zajištěním pro případ úpadku. Konkrétně se jedná o sjednání pojištění záruky pro případ úpadku a zaplacení příspěvku do fondu. O zaplacení příspěvku nově ministerstvo vydává cestovním kancelářím potvrzení o úhradě příspěvku do garančního fondu,“ dodala Klára Dostálová.

Ministerstvo pro místní rozvoj vede také seznam cestovních kanceláří, kde si lidé mohou tyto údaje ověřit. Seznam je k dispozici zde. Nyní je v seznamu celkem 862 cestovních kanceláří. K nahlédnutí je i leták, který poskytne zákazníkům praktické informace a rady ohledně cestování s cestovní kanceláří. Tisková konference byla uspořádána ve spolupráci s oběma asociacemi cestovních kanceláří, které jsou důležitým partnerem ministerstva při aplikaci a tvorbě předpisů v oblasti cestovního ruchu a jejich aplikaci v praxi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bašta (BOS): Advent mrchožroutů

22:30 Bašta (BOS): Advent mrchožroutů

Autor na pozadí násilných trestných činů spáchaných v posledních dnech na území ČR ukazuje, kam až …