Ministryně Dostálová: Stavební úřad není záchranka, nemusí mít dojezdovou vzdálenost deset minut

28.09.2020 11:25 | Zprávy
autor: PV

Reakce na Svaz měst a obcí ČR

Ministryně Dostálová: Stavební úřad není záchranka, nemusí mít dojezdovou vzdálenost deset minut
Foto: Screen ČT OVM
Popisek: Ministryně Dostálová v Otázkách Václava Moravce

Svaz měst a obcí dnes vydal tiskovou zprávu, ve které se obává kolapsu stavebních úřadů a napadá postup projednání nového stavebního zákona, který je podle něho v rozporu s legislativními pravidly vlády. Předně je třeba zdůraznit, že samotná Legislativní rada vlády ČR nový stavební zákon doporučila vládě schválit a kabinet tak 24. srpna učinil. Zákon začne v průběhu října projednávat Poslanecká sněmovna ČR. Některá kritická tvrzení SMO ČR považujeme za nutné uvést na pravou míru.

Chybějící připomínkové řízení

„Ministerstvo pro místní rozvoj pečlivě vypořádávalo s povinnými připomínkovými místy veškeré připomínky k návrhu stavebního zákona téměř půl roku proto, že připomínek bylo tolik (k samotnému stavebnímu zákonu se jich sešlo téměř pět tisíc) a během vypořádávání připomínek došlo dokonce i ke změně v institucionálním modelu stavebních úřadů. Této změně v uspořádání stavebních úřadů (odklon od čisté státní správy k modelu, kdy na obcích s rozšířenou působností zůstanou dál stavební úřady v přenesené působnosti), která znamenala významný odklon od věcného záměru zákona schváleného vládou, vyvolal právě tlak SMO ČR. Jejich požadavku na to, aby obecní úřady dál byly v přenesené působnosti, jsme vyhověli, přestože podle názoru Ministerstva pro místní rozvoj ani Legislativní rady vlády nejde právně o nejšťastnější řešení,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Vzhledem k výše zmíněnému počtu připomínek a snaze pečlivě všechny připomínky vypořádat s dotčenými subjekty, jsme termín konečného vypořádání připomínek dvakrát posunuli, aby opravdu každý dostal (opakovaně) příležitost se k návrhu paragrafového znění a jeho změnám vyjádřit. V případě nového formálního připomínkového řízení by šlo tedy v zásadě již jen o pouhou formalizaci procesu, který fakticky probíhal celý půlrok. Nové řízení by ovšem vypořádání připomínek znovu značně prodloužilo, přičemž jsme si uvědomovali, že u takto složitého zákona, ve kterém se potkává řada často protichůdných zájmů, nelze stejně nikdy dosáhnout stoprocentního konsensu. Vedli jsme desítky jednání s představiteli připomínkových míst na všech možných úrovních, včetně té ministerské, takže nikdo nemůže mít pocit, že bychom ho snad chtěli v tomto procesu obejít.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Holásek: Před spojenci vypadáme jako hlupáci

21:05 Senátor Holásek: Před spojenci vypadáme jako hlupáci

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahům mezi Strakovkou a Hradem.