Ministryně Maláčová: Co obsahuje návrh aktualizované Koncepce rodinné politiky

08.09.2019 13:13

Dostupné bydlení, dostatečná kapacita předškolních zařízení nebo částečné pracovní úvazky, to jsou jen některá z 33 opatření na podporu rodin, se kterými počítá Aktualizovaná Koncepce rodinné politiky z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí. Vize šéfky resortu Jany Maláčové (ČSSD) na směřování rodinné politiky má v nejbližších letech řešit zásadní problémy, se kterými se rodiny potýkají, a vytvořit mladým párům podmínky pro to, aby mohly mít děti.

Ministryně Maláčová: Co obsahuje návrh aktualizované Koncepce rodinné politiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Maláčová

„Rodiny s dětmi to mají dnes opravdu těžké. Místo toho, aby si své rodičovství užívaly, řeší často spíš existenční problémy. Jako matku, ale i bývalou ředitelku odboru rodinné politiky, mě tohle opravdu trápí. To je důvod, proč jsem přišla s novou koncepcí rodinné politiky,“ uvedla ministryně Maláčová.

Jde o komplexní materiál, který řeší nejvážnější problémy rodin. Jeho součástí je 33 opatření, na jejichž plnění by mělo spolupracovat hned několik resortů. „Takhle velkou a zásadní věc neutáhne jen jedno ministerstvo. Musí se na tom podílet i ostatní ministři, jinak by také mohla přijít veškerá snaha vniveč,“ varuje ministryně.

Důležitým bodem Koncepce je dostupné bydlení, které má na starosti Ministerstvo pro místní rozvoj. Nejenže mladým párům, uvažujícím o založení rodiny, vytvoří potřebné zázemí, ale také sníží počet rodin, ohrožených chudobou.

Dalším příkladem nutnosti meziresortní spolupráce je otázka porodní a poporodní péče. Ministerstvo zdravotnictví by v této oblasti mělo zajistit kvalitní služby a zároveň podporovat centra porodní asistence.

Neméně důležitá je ale i dostatečná kapacita v předškolních zařízeních, jako jsou mateřské školy nebo jesle. MPSV již pracuje na novele zákona o jeslích, která má zajistit jejich kvalitu a financování ze strany státu. Stát musí také podporovat částečné úvazky. Matkám, které chtějí, umožní vrátit se dříve do práce. Ruku v ruce s tím jde i řešení rozdílů mezi mzdami mužů a žen.

Dva z bodů Koncepce už vyslalo MPSV do legislativního procesu. Jde o navýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc na 300 tisíc korun. Návrh MPSV na vyšší rodičovskou pro všechny aktivně pobírající rodiny prošel před prázdninami ve Sněmovně prvním čtením. Druhým zásadním opatřením je zálohované výživné. Prvním krokem v této věci však musí být zásadní zlepšení vymáhání výživného, za které odpovídá Ministerstvo spravedlnosti. Návrh na zavedení zálohovaného výživného MPSV již odeslalo na vládu.

Úplný přehled opatření Koncepce rodinné politiky ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svoboda (ČSSD): Sociálním službám kraj rozdělí dalších 41 milionů korun

12:22 Svoboda (ČSSD): Sociálním službám kraj rozdělí dalších 41 milionů korun

Sumu přes 41 milionů korun poslalo ministerstvo práce a sociálních věcí Libereckému kraji na dofinan…