Ministryně Maláčová: Důchodová reforma klepe na dveře

11.12.2020 12:45

Tento týden dokončila ČSSZ odeslání příspěvku 5000 korun ke všem důchodům. Lidé by se tak měli dočkat připsání peněz na účet nebo složenky ve schránce nejpozději do Štědrého dne. A teď je na řadě důchodová reforma, kterou jsme dnes představili.

Ministryně Maláčová: Důchodová reforma klepe na dveře
Foto: Archiv PL
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
reklama

Důchody jsou nespravedlivé, nesrozumitelné, a pokud nezměníme náš daňový systém, tak i neudržitelné. Víte, že 400 tisíc lidí dnes nedosáhne ani na důchod 12 000 a milión lidí má důchod pod 14 000 korun? Říkáte si, že se z toho přeci nedá žít? Myslím, že máte pravdu. Nejvíc ohrožené chudobou ve stáří jsou přitom ženy. Současný systém je totiž trestá za to, že obětovaly část kariéry výchově dětí.

Anketa

Pojedete na Vánoce k příbuzným?

41%
54%
hlasovalo: 13566 lidí

A pak je tady ještě 450 000 lidí v opravdu těžkých a náročných profesích, kteří mohou jít dříve na zasloužený odpočinek jen za cenu nižšího důchodu. A vy, pracující, nejspíš netušíte, jaký budete mít jednou důchod, protože výpočet důchodů je příliš složitý.

Já si myslím, že člověk, který celý život pracoval zkrátka nesmí mít důchod, ze kterého se nedá přežít. A že ženy, nemají být ve stáří „odměněny“ za péči o děti nižším důchodem. Klíčovou myšlenkou naší důchodové reformy je proto to, že zásluhou není jen kdo jak dlouho pracoval a kolik odváděl, ale že musíme ocenit i výchovu dětí. Zavedením výchovného 500 korun za dítě (nejvíce ale 1500 Kč) pomůžeme 1,5 milionu českých důchodkyň.

Na popsané nedostatky současného důchodového systému máme recept. Ten podporují nejen odborníci z Komise pro spravedlivé důchody, ale také experti OECD. Už chybí jen ochota koaličního partnera a opozice začít o důchodech seriózní debatu. Já to rozhodně nevzdávám! S kolegy na MPSV jsme návrh sešikovali do paragrafů a posíláme ho k připomínkám.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Kuba: Milí Jihočeši, tak tady zase pravidelný přehled, jak očkujeme v tomto týdnu

4:33 Hejtman Kuba: Milí Jihočeši, tak tady zase pravidelný přehled, jak očkujeme v tomto týdnu

Komentář na facebookovém profilu k probíhajícímu očkování v Jihočeském kraji.