Ministryně Maláčová: Jsme připraveni rodinám zemřelých horníků poskytnout pomoc

22.12.2018 20:30

MPSV řeší pomoc pozůstalým zemřelých horníků na Karvinsku. Odškodnění se bude týkat i Poláků.

Ministryně Maláčová: Jsme připraveni rodinám zemřelých horníků poskytnout pomoc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Ministerstvo práce a sociálních věcí aktuálně řeší způsob pomoci pozůstalým horníků, kteří tragicky zahynuli při včerejším výbuchu v dole ČSM na Karvinsku. Mezi oběťmi důlního neštěstí je kromě dvanácti Poláků také jeden Čech. Finanční podporu obdrží rodiny všech zemřelých horníků.

„Zpráva o důlním neštěstí na Karvinsku mě zasáhla stejně jako všechny ostatní. Je to velmi smutná událost, obzvláště v tomto předvánočním čase. Rodinám zemřelých horníků vyjadřuji svou nejhlubší soustrast. Jsme připraveni poskytnout jim pomoc v maximálním možném rozsahu,“ říká ministryně Jana Maláčová (ČSSD).

Pomoc rodinám osob postižených neštěstím v dole ČSM v rámci nepojistných sociálních dávek může být Ministerstvem práce a sociálních věcí poskytnuta zejména ze systému dávek pomoci v hmotné nouzi, a to jednorázovou dávkou mimořádná okamžitá pomoc. Tato dávka je poskytována osobám, které se ocitnou v situacích, které je nutno bezodkladně řešit.

Tragédie, k níž došlo, je v souvislosti s odškodněním rodiny českého horníka považována za vážnou mimořádnou událost. Dávku tak bude možné poskytnout až do výše 15násobku částky životního minima jednotlivce, tj. až do výše 51 150 Kč.

Rodinným příslušníkům žijícím v Polsku mohou být vypláceny pouze rodinné dávky (rodičovský příspěvek, přídavek na dítě) a pohřebné. V rámci dávek státní sociální podpory má osoba, která vypravila pohřeb zesnulému horníkovi, rodiči nezaopatřeného dítěte, nárok na pohřebné ve výši 5000 Kč. Mimořádná okamžitá pomoc ve formě dávek pomoci v hmotné nouzi se do ciziny bohužel nevyplácejí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

TOP 09: Podporujeme „Zelenou dohodu pro Evropu“

10:00 TOP 09: Podporujeme „Zelenou dohodu pro Evropu“

Předsednictvo TOP 09 přijalo usnesení, kterým podporuje snahu Evropské komise zlepšit životní prostř…