Ministryně Marksová: Domácí násilí je problém, o kterém se pořád ještě málo mluví

23. 6. 2017 17:38

Některou z forem domácího násilí zažila třetina žen v ČR.

Ministryně Marksová: Domácí násilí je problém, o kterém se pořád ještě málo mluví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová
reklama

Třetina žen v České republice zažila nejméně jednou v životě případ domácího násilí nebo nějakou z forem sexuální obtěžování. Na veřejnosti se o tomto problému příliš nemluví. 

MPSV se proto snaží začlenit tuto oblast do systému sociálních služeb a navrhuje vznik nové služby, která bude předcházet domácímu násilí a pomáhat ženám, které se již obětí násilí staly. Česká republika se zapojila do snahy potírat násilí vůči ženám již v květnu minulého roku podepsáním Istanbulské úmluvy. 

Mezi českou veřejností a mnohdy i poskytovateli sociálních služeb je však toto téma buď nové, nebo je na okraji jejich zájmu. 

„Domácí násilí je problém, o které se pořád ještě málo mluví. Pro řadu obětí, žen i mužů, je často těžké připustit si, že by svou životní situaci měli řešit s pomocí odborníků, na které se mohou obrátit. Našim cílem je vytvořit nový druh služby, která by pomáhala domácímu násilí předcházet, a zároveň se zaměří na pomoc obětem,“ uvedla Michaela Marksová.

Mezinárodní konference, která se konala v Plzni, poskytla poskytovatelům i zástupcům veřejné správy důležité informace, jak rozpoznat případy tohoto závažného porušování lidských práv. 

Zástupci ministerstva představili také plány, jak pomoci s řešením tohoto problému. Jedním z kroků MPSV je zahrnutí nové sociální služby 
„Služba pro osoby ohrožené genderově podmíněným násilím“ do novely zákona o sociálních službách. Měla by přinést kvalitnější a efektivnější pomoc obětem domácího a sexuálního násilí. Je rovněž nutné věnovat pozornost lepšímu rozpoznávání případů násilí, předcházet jim a koordinovat postup zodpovědných institucí. 

Díky zahrnutí této problematiky do systému sociálních služeb se Ministerstvo práce a sociálních věcí zařadilo mezi první instituce v ČR, které tuto oblast systémově řeší. Mezinárodní i české studie ukazují na velmi velký počet případů domácího a genderově podmíněného násilí. 
V roce 2013 provedla Agentura pro základní práva EU (Fundamental Rights Agency) srovnávací studii o výskytu domácího násilí a násilí na ženách v rámci členských zemí EU. Výsledky studie ukázaly, že v České republice zažilo některou z forem fyzického či sexuálního násilí 32 procent žen. Průměr v zemích Evropské unie činí 33 procent žen. 

Plzeňská konference Genderově podmíněné násilí byla realizována v rámci individuálního projektu Ministerstva práce a sociálních věcí s názvem „Rozvoj systému sociálních služeb hrazeného z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Naše republika se stala ekonomickou i politickou kolonií

19:38 Okamura (SPD): Naše republika se stala ekonomickou i politickou kolonií

Komentář na facebookovém profilu k rostoucí politické i ekonomické závislosti státu