Ministryně Marksová: Pakty zaměstnanosti chtějí pomoci zaměstnavatelům i lidem, kteří práci hledají

06.05.2017 10:09

Česká republika má nejnižší míru nezaměstnanosti z celé Evropské unie. Setrvale klesá i dlouhodobá nezaměstnanost, práci nyní snáze nacházejí i ti, kteří ji dříve sehnat nemohli. Mezi jednotlivými regiony jsou samozřejmě rozdíly, některé kraje hlásí vyšší nezaměstnanost než jiné. Teritoriální pakty zaměstnanosti mají pomoci situaci na regionálních trzích práce zlepšit.

Ministryně Marksová: Pakty zaměstnanosti chtějí pomoci zaměstnavatelům i lidem, kteří práci hledají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Setkání zástupců všech paktů se konalo ve čtvrtek v Liberci, zúčastnila se ho i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „Pakty zaměstnanosti vytvářejí podmínky pro to, aby se zlepšovala situace na trhu práce v jednotlivých regionech. Jde tedy o to, aby zaměstnavatelé neměli problém s hledáním zaměstnanců a aby všichni ti, co chtějí pracovat, měli tu možnost,“ uvedla ministryně Marksová.

Pakt zaměstnanosti je strategické partnerství, které uzavírá kraj, firmy, školy, zástupci zaměstnavatelů, Úřadu práce ČR, odborů a dalších institucí. Složení je v každém regionu jiné. Zaměřují se zejména na skupiny ohrožené na trhu práce, jako jsou mladí do 25 let, lidé starší 50 let, osoby se zdravotním postižením a lidé s nízkou kvalifikací. Pro MPSV jsou teritoriální pakty zaměstnanosti především komunikační platformou, jejímž cílem je ovlivnit vývoj regionálních trhů práce a vzájemně sdílet informace a zkušenosti.

Rovněž jsou pro ministerstvo partnery zejména v rámci projektu Kompas, a to v roli observatoří trhu práce a zdroje informací o očekávaném vývoji regionálních trhů práce. Činnosti zajišťované prostřednictvím paktů zaměstnanosti jsou aktuálně podporovány z Operačního programu Zaměstnanost (OPZ) a v rámci projektu Kompas, který má za cíl zjistit potřeby a očekávání relevantních aktérů trhu práce a zmapovat probíhající a nastupující trendy, které souvisí zejména se 4. průmyslovou revolucí.

MPSV si uvědomuje, že ta s sebou přináší určité hrozby, ale též řadu pozitiv a výzev, na které je třeba rychle reagovat. Resort proto zpracoval studii Iniciativa Práce 4.0 a Akční plán Práce 4.0, který navrhuje opatření spojená s očekávanými dopady digitalizace na oblast zaměstnanosti, trhu práce a na vybrané sociální aspekty

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prokop (ANO): Podle Hřiba lze stížnosti na stav Prahy po předchůdcích podat i po třech letech

7:33 Prokop (ANO): Podle Hřiba lze stížnosti na stav Prahy po předchůdcích podat i po třech letech

Se zájmem jsem sledoval výstupy z tiskové konference pražského primátora Hřiba. Kdybych každý den ne…