Ministryně Marksová: Pracovní podmínky musíme stále zlepšovat

21.12.2014 22:38

Ministerstvo práce a sociálních věcí si připomíná 96 let od zavedení osmihodinové pracovní doby. Zákon ve své době znamenal velký posun v právech zaměstnanců, kteří do té doby museli pracovat někdy až 16 hodin denně. Princip osmihodinové pracovní doby z prvorepublikového zákona č. 91 funguje dodnes pomocí zákoníku práce.

Ministryně Marksová: Pracovní podmínky musíme stále zlepšovat
Foto: Martin Kovář
Popisek: Budova MPSV
reklama

„Byla to první významná reforma, kterou za první republiky na ministerstvu prosadil můj sociálně demokratický předchůdce Lev Winter. V poslanecké debatě před schvalováním tohoto zákona zaznělo mnohokrát důraz na to, aby dělník měl kromě práce a spánku také čas na kultivaci toho lepšího ze svých vlastností – na vzdělávání, na kulturu, na rodinu,“ připomněla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Michaela Marksová ovšem upozorňuje, že i v 21. století je důležité nadále na pracovní podmínky dohlížet a zlepšovat je.

„Zaměstnanecká práva řádím mezi ty nejdůležitější. Pracující si zaslouží důstojné podmínky pro výkon své práce. Bohužel je u některých zaměstnavatelů stále problém dodržovat osmihodinovou pracovní dobu, takže pro spoustu lidí je zákoník práce pouhou fikcí. Naším úkolem je dohlížet na dodržování zákonů a měnit systém tak, aby nedocházelo k otrokářským způsobům. Osobně znám několik případů, kdy si prodavačky v hypermarketech nemohly ani odskočit na toaletu,“ uvedla ministryně Marksová.

Na tripartitě v současné době probíhají jednání o pracovní legislativě. MPSV diskutuje změny především ohledně tzv. pracovních agentur. Dále vláda provedla úpravu pravidel pro přípravu předpisů a zákonů – zástupci zaměstnanců by měli od nynějška mít větší prostor pro připomínkování nové legislativy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Ministerstvo práce a sociálních věcí
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Kvůli Babišově vládě Česko propadá

6:28 Laudát (KAN): Kvůli Babišově vládě Česko propadá

Komentář na facebookovém profilu k Výroční zprávě Evropské komise