Ministryně Marksová: Rozdíl v odměňování žen a mužů v České republice je jeden z největších v EU

03.11.2016 8:33

Evropský den rovného odměňování žen a mužů letos připadá na 3. listopadu. Znamená to, že od tohoto dne až do konce roku pracují ženy v průměru Evropské unie bez odměny za práci. Průměrný rozdíl v odměňování žen a mužů činí totiž v rámci Unie 16,1 procenta. V ČR je rozdíl třetí nejvyšší z celé EU, konkrétně 22,1 procenta. Den rovného odměňování u nás tak letos připadl dokonce už na 11. října.

Ministryně Marksová: Rozdíl v odměňování žen a mužů v České republice je jeden z největších v EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně ČSSD Michaela Marksová

Rozdíl mezi průměrným platem ženy a průměrným platem muže v České republice činí téměř 6,5 tisíce korun měsíčně. Kvůli platovým rozdílům žen a mužů přichází podle Českého statistického úřadu a Eurostatu průměrně rodinné rozpočty o přibližně 77 tisíc korun ročně. Nerovné odměňování tedy finančně poškozuje rodiny a plýtvá lidským potenciálem. Dopadá ale i na ekonomiku jako takovou tím, že snižuje se její výkon vzhledem k oslabení spotřeby. Oslabuje rovněž systémy sociálního a zdravotního pojištění či daňové příjmy státu.

Nerovné odměňování má řadu příčin, které jsou vzájemně propojené a navzájem se dále umocňují. Jedná se například o rozdělení trhu práce na mužské a ženské obory, nízké zastoupení žen v rozhodovacích pozicích, obtížné slaďování rodinného a pracovního života, nejasnosti ohledně výše odměn na jednotlivých pracovištích (tzv. platová netransparentnost) a také společenské tradice a stereotypy. „Rozdíl v odměňování žen a mužů v České republice je jeden z největších v EU a jedná se o jeden z nejzásadnějších problémů rodinné politiky. Je nanejvýš důležité, aby se na tuto oblast kromě veřejného sektoru zaměřily i firmy – a to nejen na téma spravedlivého odměňování, ale také na větší zastoupení žen v rozhodování. Úspěšné firmy dobře vědí, že se jim to vyplácí,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Projekt „22 % K ROVNOSTI“ řeší problematiku komplexně MPSV se chce nyní postavit po bok dalších zemí, které usilují o redukci nerovného odměňování včetně přípravy odpovídající legislativy (např. Německo, Francie, Rakousko, Švédsko). Projekt „22 % K ROVNOSTI“ je financován z Evropského sociálního fondu (OP Zaměstnanost) částkou 85 milionů korun a potrvá do konce roku 2020. Řeší dopady nerovného odměňování na jednotlivce, rodiny, firmy a instituce i společnost jako celek. Přinese celkově nový přístup kombinující prevenci, osvětu, aktivní spolupráci relevantních společenských aktérů a institucí a podporu jednotlivců proti diskriminaci.

Výstupy projektu budou např.: on-line mzdová a platová kalkulačka, manuál o vyjednávání o mzdě, návrhy ustanovení kolektivních smluv či elektronický nástroj Logib-CZ, který firmám a institucím umožní objektivně vyčíslit rozdíl v odměňování, osvětová kampaň. Projekt se věnuje také kontrolní činnosti Státního úřadu inspekce práce (SÚIP), a dále podpoří dialog s hospodářskými a sociálními partnery vlády (tripartita). „Na všech výstupech projektu již aktivně pracujeme a všechny budou bezplatně ke stažení a k využití na webu projektu,“ dodala ministryně Marksová. Více informací o projektu je na webu www.rovnaodmena.cz.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Válka s Ruskem

Pořád slyšíme, jak se máme připravit na válku s Ruskem. Z čeho teze, že nás Rusko napadne pramení? Myslíte, že jsme po Ukrajině druzí na řadě? A nechrání nás naše členství v NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Volby do Evropského parlamentu budou referendem o EU

8:17 Vích (SPD): Volby do Evropského parlamentu budou referendem o EU

Co je vlastně cílem politiky Green Deal, Agenda 2030 a Migračního paktu? Destrukce a sebevražda Evro…