Ministryně Nováková míří s podnikatelskou delegací do Jordánska

22.02.2019 17:21

Při příležitosti prvního zasedání Česko-jordánské společné komise se koná pracovní návštěva ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové v Jordánsku.

Ministryně Nováková míří s podnikatelskou delegací do Jordánska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marta Nováková, ministryně průmyslu a obchodu

Na její oficiální cestě ji doprovází 13členná podnikatelská delegace organizovaná Svazem průmyslu a dopravy ČR.

Česko-jordánská společná komise byla založena podpisem mezivládní Dohody pro hospodářskou spolupráci v dubnu 2017. „V rámci zasedání komise v hlavním městě Jordánska Ammánu budou na programu konkrétní projekty v perspektivních hospodářských oblastech včetně energetiky, strojírenství, železniční infrastruktury, vodohospodářství a obranného průmyslu. Tyto obory by do budoucna měly vést k posílení obchodní relace mezi Českou republikou a Jordánskem,“ uvedla ministryně Nováková.

„Jordánsko je pro české firmy významný partner. Už v minulosti naše podniky prokázaly, že jsou spolehlivými dodavateli v oblastech, jako je doprava, strojírenství a moderní technologie. Potenciál pro růst českého exportu do Jordánska není pořád dostatečně využitý,“ řekl Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, který vede podnikatelskou reprezentaci. 

Součástí pracovní cesty bude i česko-jordánské podnikatelské fórum s B2B jednáními českých exportérů a jordánských firem. Ministryně Nováková se setká s jordánským předsedou vlády, dále má na programu jednání s jordánskou ministryní energetiky a minerálních zdrojů, s ministrem průmyslu, obchodu a zásobování a ministryní plánování. V Ammánu se setká i s předsedou jordánské atomové komise Khaledem Toukanem.

Jordánsko je pro Českou republiku zajímavým mimoevropským obchodním partnerem s vysokým hospodářským potenciálem do budoucna. V posledních letech země zaznamenaly dynamický vývoj ve vzájemných politických vztazích, které doprovázel strmý vzestup hospodářské výměny. Obrat zahraničního obchodu mezi oběma zeměmi dosáhl v roce 2017 58,7 mil. USD (1,37 mld. Kč). Zaznamenal tak nárůst o více než 2,6 % oproti roku 2016. V roce 2018 činil český export do Jordánska 51,4 mil. USD (1,12 mld. Kč). Jordánsko těží ze svého stabilního podnikatelského prostředí a strategické polohy uprostřed Blízkého východu, odkud je možné pronikat na sousední trhy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kůs (Piráti): Smlouvy v Plzni by už měly být zadávány bez chyb

21:34 Kůs (Piráti): Smlouvy v Plzni by už měly být zadávány bez chyb

Zneplatnění smluv a případné škody pro město. K tomu všemu mohlo dojít kvůli nedůslednému uveřejňová…