Ministryně Schillerová: Chceme zákon o účetnictví, který obstojí v digitalizovaném světě

24.06.2020 21:31

Ministerstvo financí dnes předkládá vládě návrh věcného záměru nového zákona o účetnictví. Návrh z dílny MF přinese moderní a systémovější přístup v účetnictví. Modernizovaný zákon o účetnictví bude reagovat jak na mezinárodní trendy, tak i na razantní rozvoj informačních a komunikačních technologií v oblasti účetnictví.

Ministryně Schillerová: Chceme zákon o účetnictví, který obstojí v digitalizovaném světě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová, ministryně financí

„Chceme moderní zákon o účetnictví, který obstojí v současném digitalizovaném světě a bude znamenat další zjednodušení a zefektivnění účetnictví. Věcný záměr představuje první krok k předložení nového zákona,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Návrh věcného záměru navrhuje rozšíření použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky některými subjekty působícími na finančním trhu. Jedná se zejména o banky, vybrané finanční instituce a pojišťovny, které již dnes předávají dohledovým orgánům informace podle mezinárodních účetních standardů.

Současně se předpokládá snížení administrativní zátěže pro všechny účetní jednotky používající mezinárodní účetní standardy, pokud bude výsledek hospodaření, zjištěný podle těchto standardů, využit i pro stanovení základu daně z příjmů.

Dnešní dynamická doba přináší v rámci ekonomického života firem a podnikatelů řadu situací, které nelze stávající zákonnou úpravou jednoznačně řešit. Nový zákon o účetnictví by měl na tento vývoj nejen reagovat, ale měl by předjímat budoucí tendence.

Proto bylo přistoupeno k přípravě moderního zákona o účetnictví, jehož věcný záměr reflektuje jak mezinárodní trendy, tak i razantní rozvoj ICT v oblasti účetnictví, včetně digitalizace účetnictví a jeho procesů.

Další významnou změnou je vymezení základních účetních zásad a významných pojmů přímo v zákoně o účetnictví. Jedná se o dlouhodobý požadavek odborné veřejnosti, který přispěje k vyšší právní jistotě účetních jednotek při podávání věrného a poctivého obrazu předmětu účetnictví a finanční situace v účetní závěrce.

Na základě údajů z účetní závěrky činí nejen samotní podnikatelé, ale také investoři a banky, množství zásadních rozhodnutí. Správnost těchto rozhodnutí by proto měla být podpořena kvalitními účetními informacemi.

Anketa

Je Jaromír Soukup dobrý moderátor? (Ptáme se od 24.6.2020)

3%
24%
hlasovalo: 12560 lidí

Záměr proto navrhuje soustředit obecné účetní zásady na „jedno místo“ a tím poskytnout uživatelům zákona o účetnictví větší uživatelský komfort. V současné době jsou tyto zásady roztříštěny v různých ustanoveních zákona o účetnictví a příslušných prováděcích právních předpisů.

Výsledkem naplnění záměru by mělo být snížení administrativní náročnosti vedení účetnictví podnikatelů a dalších subjektů, zvýšení vypovídací schopnosti pro všechny uživatele a v neposlední řadě také elektronizaci účetnictví za účelem zpřehlednění a zjednodušení vedení účetnictví, například dojde ke zpřehlednění zákonných požadavků na inventarizaci.

„Věcný záměr pamatuje též na velké množství mikro a malých účetních jednotek, pro které počítá s určitým zjednodušením a zároveň nepředpokládá žádné významné změny v zavedených postupech účtování,“ uvedl náměstek pro daně a cla Stanislav Kouba.

Vzhledem ke skutečnosti, že při praktickém provádění by měly být úzce provázány právní úpravy účetnictví a zdaňování příjmů, budou následovat navazující úpravy v rámci zákona o daních z příjmů. Záměrem je, aby tyto právní úpravy představovaly kompaktní a fungující celek.

Ministerstvo financí považuje za důležité stanovení dostatečně dlouhé doby na seznámení účetních jednotek s novou právní úpravou, která bude na půdorysu věcného záměru nového zákona o účetnictví vytvořena.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Kulhánek: Česko-egyptské podnikatelské fórum je příležitostí k navázání nových partnerství

11:39 Ministr Kulhánek: Česko-egyptské podnikatelské fórum je příležitostí k navázání nových partnerství

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) navštívil v čele podnikatelské mise Egypt. Se svým p…