Ministryně Schillerová: Díky regulaci hazardu se naše země zbavila nálepky kasina uprostřed Evropy

05.11.2019 12:19 | Zprávy

Nezadržitelný nárůst online hazardu jako jeden z otazníků dalšího směřování regulace hazardních her. Debata nad tímto ožehavým tématem dnes byla jedním z témat národní konference o hazardním hraní, která proběhla v Lichtenštejnském paláci v Praze. Zúčastnili se jí zástupci Úřadu vlády, Ministerstva financí, odborné veřejnosti a neziskových organizací.

Ministryně Schillerová: Díky regulaci hazardu se naše země zbavila nálepky kasina uprostřed Evropy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová, místopředsedkyně vlády a ministryně financí

Regulace hazardu z roku 2017 funguje a plní svůj účel. Heren i kasin po celé zemi rapidně ubylo a výrazně se zvýšila ochrana před nebezpečím závislosti na hazardu. Také v internetovém prostředí se nastavila jasná pravidla a došlo k razantnímu omezení nelegálního byznysu s online hazardem. S rozvojem online hazardu ale roste riziko vzniku závislosti na hraní hazardních her. To se nevyhýbá ani dospívajícím, kteří se ke hře snaží navzdory zákazu své účasti dostat. Stoupá také podíl hráčů kurzových online sázek a živých her mezi léčenými patologickými hráči.

„Díky moderní regulaci hazardu se naše země zbavila nálepky ‚kasina uprostřed Evropy‘ a vrátila se zpět mezi civilizované státy. Od roku 2012 klesl počet automatů ze 74 502 na současných 36 471. Není to ještě tak dávno, co byly herny na každém rohu. V roce 2012 jsme tu měli 7 542 heren a kasin, teď jich zbývá 1 276, tedy méně než pětina. Herny z našich ulic mizí a mění se v kavárny, knihkupectví a další místa, která slouží lidem,“ prohlásila na úvod ministryně financí Alena Schillerová.

U online hazardu pak regulace napravila zcela nevyhovující stav, který v této oblasti dříve panoval. Právní úprava hazardu z roku 1990 nedokázala reagovat na dynamický rozvoj internetu a stala se naprosto nedostačující. Neumožňovala aktivní boj proti nelegálním provozovatelům na internetu a tedy ani ochranu hráčů. Situace ztěžoval fakt, že až do roku 2017 nemohli na českém internetu legálně působit zahraniční provozovatelé.

„Zákon o hazardu to všechno změnil. Otevřel trh zahraničním provozovatelům, což umožnilo jejich regulaci a řádné zdanění. Zavedl povinnou registraci všech online hráčů hazardních her a tím znemožnil účast osob mladších 18 let na hazardních hrách, přinesl také důležitá opatření na jejich ochranu a pomohl omezit černý trh,“ podotkla Alena Schillerová.

„Jen za první měsíc účinnosti zákona zmizelo z českého trhu 90 % ilegálního hazardu na internetu. Celkem už bylo zablokováno 121 webových stránek. Za nelegální provozování online hazardních her byly celkem uloženy pokuty ve výši 615 092 000 Kč. Za provozování online her v rozporu se zákonem nebo herním plánem byly uloženy pravomocné pokuty ve výši 360 000 Kč. I přes zásadní pokrok v nastavení moderní regulace hazardu a vymáhání pravidel hry jsme samozřejmě neusnuli na vavřínech, zejména oblast internetu a reakce na nové trendy v této oblasti, je pro nás další výzvou,“ dodala ministryně financí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Macinka (Motoristé): Nábor „uvědomělých” dívek pokračuje?

20:03 Macinka (Motoristé): Nábor „uvědomělých” dívek pokračuje?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k obvinění europoslance Turka ze sexuálního násilí