Ministryně Schillerová: Naší snahou je zatraktivnění emise hypotečních zástavních listů pro investory

15.11.2018 21:43

Projev na 2. schůzi Senátu 15. 11. ke změně návrhu zákona o dluhopisech.

Ministryně Schillerová: Naší snahou je zatraktivnění emise hypotečních zástavních listů pro investory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová
reklama

Děkuji za slovo, pane předsedající, dobrý den, dámy a pánové, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři. Poslanecká sněmovna postoupila Senátu návrh novely zákona o dluhopisech a některých dalších zákonů. Důvodem předložení tohoto návrhu je snaha odstranit nedostatky ve stávající právní úpravě hypotečních zástavních listů a upravit některé další nedostatky dluhopisového práva, na které upozornila praxe.

Hypoteční zástavní listy jsou cenné papíry, které smějí emitovat pouze banky. Jedná se o dluhopisy, které jsou kryty pohledávkami hypotečních úvěrů. Proto se někdy také obecněji hovoří o tzv. krytých dluhopisech. Z pohledu investorů se jedná o nadprůměrně bezpečné cenné papíry a z pohledu jejich emitenta, tedy banky, představují snadný způsob, jak získat finanční prostředky pro poskytování hypotečních úvěrů za výhodných podmínek.

Naší snahou je především zatraktivnění emise hypotečních zástavních listů pro investory. V současné legislativní podobě hypotečních zástavních listů chybějí zásadní instituty, které jsou v jiných právních řádech vyspělých států západní Evropy obvyklé, což způsobuje negativní hodnocení právního rámce pro hypoteční zástavní listy ze strany ratingových agentur a vede následně k nižší atraktivitě a nižší konkurenceschopnosti České republiky v této oblasti.

Ve stávající právní úpravě byly identifikovány dva zásadní nedostatky, které tato novela odstraňuje. Jedná se předně o nejasný rozsah a režim hypoteční podstaty podle insolvenčního zákona, tedy o rozsah aktiv, která budou náležet do hypoteční podstaty, zejména ve vztahu ke splátkám hypotečních úvěrů po prohlášení konkurzu. A dále se jedná o problematiku automatického zesplatnění závazků z hypotečních zástavních listů v případě prohlášení konkurzu na majetek emitenta.

Novela ve snaze odstranit výše uvedené nedostatky současné právní úpravy staví najisto režim insolvenčního práva v souvislosti s krytými dluhopisy a výslovně vylučuje automatickou splatnost krytí dluhopisů v případě insolvenčního řízení a vylučuje kryté dluhopisy z majetkové podstaty.

Senátní legislativou jsme byli upozorněni na legislativně-technickou chybu v § 337c odst. 1 občanského soudního řádu, kde novelou měníme písmeno b), ačkoliv správně má být změněno písmeno c). Došlo k tomu tím, že v mezidobí byla přijata jiná novela občanského soudního řádu, která posunula označení jednotlivých písmen v § 337c, ale tato skutečnost nebyla v průběhu legislativního procesu zohledněna.

Tato situace nemá jiné řešení, než vrácení návrhu zákona Poslanecké sněmovně s příslušným pozměňovacím návrhem, kterým zároveň dojde i k posunutí účinnosti zákona. Tento pozměňovací návrh by měl být podle mých informací v podrobné rozpravě podán, a proto vás prosím o jeho podporu a děkuji za spolupráci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šípová (Piráti): Svět velkých korporací mi naopak k srdci nikdy nepřirostl

11:17 Šípová (Piráti): Svět velkých korporací mi naopak k srdci nikdy nepřirostl

Absolvovala jsem právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Advokacii se věnuji od roku 2009, od roku 20…