Ministryně Schillerová: Opozice se vás snaží jen obalamutit. Máme čísla a důkazy

5. 1. 2020 17:33

Komentář na facebookovém profilu k tvrzením opozičních politiků

Ministryně Schillerová: Opozice se vás snaží jen obalamutit. Máme čísla a důkazy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová, místopředsedkyně vlády a ministryně financí
reklama

Prý jsme si vylepšili výsledek hospodaření miliardami z privatizačního účtu a rozpouštíme rezervy. Tak tohle pořád dokola opakují opoziční poslanci. Samozřejmě je to nesmysl! A oni to moc dobře vědí, ale zkrátka se vás snaží obalamutit. Nedokážou totiž překousnout, že jsme i přes ekonomické zpomalení dosáhli jednoho z nejlepších výsledků hospodaření v novodobé historii naší země.

Nevěříte? Tak se podívejme, jaká jsou fakta.

Peníze ze zvláštních účtů privatizace využívaly všechny předešlé vlády. A v mnohem, mnohem větší míře. Třeba v roce 2002 se z těchto účtů utratilo neuvěřitelných 120 miliard korun! A k těmto miliardovým převodům docházelo dlouhá léta bez jakékoliv kontroly ze strany Parlamentu.

Teprve naše vláda v tom konečně udělala pořádek. Přišli jsme se zákonem, díky kterému už nakládání s penězi z privatizačních účtů nezávisí jen na libovůli vlády a ministra financí. Teď už je plně pod kontrolou Parlamentu.

S převodem 18 miliard korun do rozpočtu jsme počítali od samého začátku - už v návrhu rozpočtu, který schválili právě poslanci. Takže k žádnému umělému vylepšení hospodaření rozhodně nedošlo. Další 3 miliardy korun pak šly na odstraňování ekologických škod. Celkem se tak sice v roce 2019 z těchto účtů použilo 21 miliard korun, ale jak můžete vidět v grafu dole, je to jen malinký zlomek oproti tomu, kolik peněz z něj utrácely minulé vlády.

A co tvrzení, že rozpouštíme rezervy? Zase vedle. Nikdy nebylo účelem zvláštních účtů privatizace tvořit rezervu na horší časy. Ten, kdo si to myslí, se měl ozvat v roce 2002, když byly jejich příjmy skoro 130 miliard. Nebo v roce 2005, když to bylo 110 miliard. A ani 40 miliard z roku 2008 nebylo málo. Ale nikdo se neozval. Z privatizačních účtů se vesele utrácelo dál.

Dnes tyto příjmy tvoří jen asi desetinu příjmů z let 2002 či 2005. A ani ne půlku příjmů z roku 2008. V té době přitom opravdu šlo o příjmy z privatizace, ale dnes už jde v podstatě jen o dividendy státních a polostátních firem, zejména ČEZ. A mluvit za této situace najednou o rezervách státu, no to už je hodně přitažené za vlasy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cabicar (TOP 09): S dvorskou nemocnicí kraj počítá v rámci operativních zákroků menšího charakteru

22:30 Cabicar (TOP 09): S dvorskou nemocnicí kraj počítá v rámci operativních zákroků menšího charakteru

Královéhradecký kraj nechá zrevidovat a upravit projektovou dokumentaci pro přístavbu operačních sál…