Ministryně Schillerová: Přístup k informacím by měl mít i správce tuzemský

23.05.2018 20:57

Parlament ČR schválil novelu daňového řádu

Ministryně Schillerová: Přístup k informacím by měl mít i správce tuzemský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí v demisi Alena Schillerová

Poslanecká sněmovna na dnešní schůzi přehlasovala veto Senátu k novele daňového řádu. Předmětem novely je řešení aktuálních otázek týkajících se poskytování informací správci daně. Zahrnuje proto jednak transpozici tzv. směrnice DAC 5 neboli novely evropské směrnice o správní spolupráci v oblasti daní, ale také tematicky navazující revizi stávajícího ustanovení daňového řádu upravujícího poskytovaní informací ze strany bank a dalších finančních institucí.

„Jsem ráda, že poslanci výraznou většinou schválili novelu daňového řádu, jejíž finální podoba vznikla jako kompromis na základě jednání s profesními komorami a poslanci,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.„Nad rámec směrnice jde návrh zákona pouze v tom, že přístup k informacím by vedle zahraničního správce daně měl mít i správce tuzemský. Ostatně ani ve zbytku Evropy jsme nenarazili na případ země, která by omezila možnost získávat informace pro boj s daňovými úniky pouze na mezinárodní spolupráci,“ doplnila Alena Schillerová.

Cílem směrnice DAC 5 je zlepšení předpokladů daňových orgánů k účinnějšímu boji proti daňovým únikům a podvodům. Konkrétně směrnice požaduje zajistit správcům daně přístup k vybraným údajům, které dnes o klientech a obchodních transakcích shromažďují banky a další ekonomické subjekty v rámci boje proti praní špinavých peněz.

Podle směrnice DAC 5 mají být tyto údaje správcem daně využity v rámci výměny informací při mezinárodní spolupráci při správě daní. Schválená novela kromě toho předpokládá získávání a využití těchto údajů též v rámci tuzemské správy daní. Důvodem je snaha nečinit v otázce přístupu k informacím potřebným pro zamezení daňovým únikům rozdílu mezi tuzemským a zahraničním správcem daně. 

Specifický režim bude stanoven v případě advokátů a dalších členů profesních komor, a to v zájmu ochrany práva na právní pomoc, kterou tyto profese poskytují. Správce daně si od nich bude moci vyžádat vybrané informace pouze v rozsahu směrnice DAC 5, což znamená jen pro účely mezinárodní spolupráce při správě daní. Příslušnou pravomoc bude mít pouze Generální finanční ředitelství, na straně druhé budou zapojeny profesní komory.

Novela usnadní spolupráci mezi daňovými orgány členských států Evropské unie a zlepší akceschopnost Finanční správy. Implementací směrnice dojde ke sjednocení praxe v této oblasti napříč EU.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

21:03 Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

Ve čtvrtek 18. dubna byla v Poslanecké sněmovně zahájena mimořádná schůze, svolaná na žádost opozice…