Ministryně Schillerová: Státní dluh se v loňském roce podařilo snížit o 2,7 miliardy korun

21.01.2019 4:33

Ratingová agentura Standard & Poor’s potvrdila vysoký rating České republiky.

Ministryně Schillerová: Státní dluh se v loňském roce podařilo snížit o 2,7 miliardy korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová k výsledkům státního rozpočtu za rok 2018

Standard & Poor’s, jedna z nejvýznamnějších ratingových agentur,  jako první v letošním roce potvrdila vynikající ratingové hodnocení České republice na stupni AA pro závazky v domácí měně a na stupni AA- pro závazky v zahraničních měnách. Udělené ocenění tak potvrzuje vysokou úvěrovou spolehlivost České republiky, která si tak nadále bude moci výhodně půjčovat.

Agentura kladně zhodnotila zejména silné institucionální uspořádání a nízké zadlužení veřejného sektoru. Česká republika v současnosti patří mezi státy s nejnižším podílem vládního dluhu na HDP v rámci celé Evropské unie.

„Státní dluh, který tvoří největší část vládního dluhu, se nám v loňském roce podařilo snížit o 2,7 miliardy korun,“ uvádí ministryně financí Alena Schillerová. Podíl státního dluhu na HDP v loňském roce poklesl z 32,2 % na 30,6 %, tj. o 1,6 procentního bodu. „Od konce roku 2013 tak podíl státního dluhu HDP poklesl o více než jak 10 procentních bodů,“ dodává ministryně Schillerová.

S&P předpokládá, že hospodářský růst České republiky bude nadále silný a průměrné tempo růstu ekonomiky bude během příštích čtyř let činit 2,5 procenta. Právě přetrvávající růst umožnil podle agentury také snížení nominální hodnoty veřejného dluhu.

„Těší nás, že si agentura také všímá nárůstu podílu dluhu drženého domácím sektorem. Našim cílem je nadále tento podíl zvyšovat, a proto jsme v prosinci nabídli Dluhopis Republiky určené pro občany,“ doplňuje ministryně Schillerová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Turecko páchá genocidu a vraždí v Sýrii

10:08 Vích (SPD): Turecko páchá genocidu a vraždí v Sýrii

Jednoznačně odsuzuji invazi Turecka na svrchovaném území Syrské arabské republiky. Agrese je namířen…