Ministryně Šlechtová: Chtěla bych ujistit občany, že bezpečnost ČR není ohrožena

14. 4. 2018 12:23

Ministryně obrany Karla Šlechtová svolala krizový štáb MO k aktuální situaci v Sýrii.

Ministryně Šlechtová: Chtěla bych ujistit občany, že bezpečnost ČR není ohrožena
Foto: www.karlaslechtova.cz
Popisek: Karla Šlechtová, exministryně obrany

V sobotu 14. dubna zasedl užší krizový štáb Ministerstva obrany, který svolala ministryně obrany Karla Šlechtová. Zúčastnili se jej hlavní představitelé resortu i Armády České republiky.
Vedení resortu i armády situaci v Sýrii v minulých dnech pečlivě monitorovalo a opakovaně se scházelo, naposledy mimořádně i v sobotu ráno, tedy několik hodin poté, co síly USA, Velké Británie a Francie zaútočily na několik cílů v Sýrii.

„Chtěla bych ujistit občany České republiky, že bezpečnost státu není žádným způsobem ohrožena,“ zdůraznila ministryně Šlechtová. „Prověřili jsme stav našich vojáků působících v oblasti, všichni jsou v pořádku. Jak oba příslušníci mise OSN UNDOF na Golanských výšinách, tak vojenský přidělenec v Damašku,“ dodala ministryně s tím, že ji o situaci informovala česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filippi.

Za klíčové považuje ministryně obrany Šlechtová, že akce dala jasně najevo režimu Bašára Asada, že nelze beztrestně požít chemické zbraně proti vlastnímu obyvatelstvu. „To je i hlavní důvod podpory, kterou se zásahu dostalo ze strany NATO a EU. Ale zdůrazňuji, že cílem útoku není změna syrské vlády, ale odveta za použití chemických zbraní,“ řekla ministryně Šlechtová.

Na sobotních 16.00 hodin je svolán vojenský výbor NATO, jehož se zúčastní i zástupci Armády České republiky, a také Severoatlantická rada (NAC). „Dění v Sýrii budeme nadále pozorně monitorovat a sledovat aktivity všech zapojených aktérů. Věřím, že nedojde k další eskalaci situace a diplomatické řešení nahradí to vojenské,“ uzavřela ministryně obrany Šlechtová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Carbol: O očkování dítěte nerozhoduje lékař, ale rodič

22:27 Senátor Carbol: O očkování dítěte nerozhoduje lékař, ale rodič

Projev na 15. schůzi Senátu dne 29. 1. 2020, k návrhu zákona o náhradě újmy způsobené povinným očkov…