Ministryně Šlechtová: Co potřebuje armáda, a co potřebuje republika

27.02.2018 12:43 | Zprávy
autor: PV

Ačkoli je prioritním zájmem občanů České republiky mít obranyschopnou a dobře vyzbrojenou armádu, stejným zájmem občanů je, aby tato armáda získala svou výstroj a výzbroj hospodárně a naprosto férovou cestou.

Ministryně Šlechtová: Co potřebuje armáda, a co potřebuje republika
Foto: www.karlaslechtova.cz
Popisek: Ministryně obrany Karla Šlechtová

V diskuzi na téma armádní zakázky se dnes bohužel vytrácí jeden základní fakt. Ačkoli samozřejmě je prioritním zájmem občanů České republiky mít obranyschopnou a dobře vyzbrojenou armádu, stejným zájmem občanů je, aby tato armáda získala svou výstroj a výzbroj hospodárně a naprosto férovou cestou.

Kdykoli mluvíme o objemu prostředků, které chceme na obranyschopnost země vydat, musíme brát v úvahu, že tyto prostředky vytáhli ze svých kapes daňoví poplatníci, kteří mají plné právo vědět, že se s jejich penězi zachází zcela transparentně.

Bohužel, zbrojní zakázky v České republice v posledních 25 letech nemají dobrou pověst. Kolová bojová vozidla Pandur a letouny CASA doprovází skandály, policejní vyšetřování a soudy. Vývoj a nákup našich skvělých letounů L-159 Alca skončil tak, že vláda v roce 1995 objednala 72 kusů, abychom vzápětí zjistili, že jich potřebujeme jen dvacet pět (25!). Modernizace tanků T-72 se měla původně týkat 353 kusů, pak 140 a nakonec jich máme za spoustu peněz zcela nedostačujících 30.

A tak bych bohužel mohla pokračovat. Jde o desítky miliard korun z kapes daňových poplatníků, které hospodárně vynaloženy prostě nebyly. A můžou za to často lidé reprezentující politické strany, které dnes halasně křičí, proč já nepostupuji úplně stejně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.