Mračková Vildumetzová (ANO): S takto pojatým procesem transformace regionu nemůžeme souhlasit

20.07.2021 22:27

Zásadně nesouhlasíme s výběrem strategických projektů a celým procesem implementace JTF v našem kraji. Dle našeho názoru je tento proces netransparentní a některé vybrané projekty podle našeho názoru postrádají transformační potenciál.

Mračková Vildumetzová (ANO): S takto pojatým procesem transformace regionu nemůžeme souhlasit
Foto: archiv hejtmanky
Popisek: Jana Vildumetzová (ANO)

Nejzávažnějším pochybením krajské vlády je naprosté utajení všech informací, které se procesu transformace a rozdělování alokované částky týká. Neproběhla totiž žádná veřejná diskuse o krajské strategii, nediskutovalo se nad předloženými projekty, nediskutovalo se nad parametry výběru projektů a navíc i jména samotných hodnotitelů nebyla žádným krajským orgánem schválena, což v Moravskoslezském kraji bylo úplně naopak, hodnotitelé byli zveřejněni a schválila je rada kraje.

Je to sólová jízda hejtmana a radních, kteří stále nepochopili, že oněch alokovaných 6,3 miliardy korun nejsou jejich peníze, ale peníze celého Karlovarského kraje. A právě proto by se k otázce transformace mělo přistupovat úplně jinak, měla být vedena široká diskuse a mělo dojít k nějaké shodě.

To se však nestalo a já osobně se domnívám, že některé projekty vybrané anonymními hodnotiteli nesplňují transformační charakter a že nám budou buďto ministerstvy nebo Evropskou komisí vráceny. Navíc v celém procesu hraje podivnou roli soukromá poradenská agentura AQE, která měla údajně nejen vybírat hodnotitele, připravovat kritéria hodnocení, ale navíc i zpracovávat některé projekty. Vše tedy zavání tím, že celý proces neřídí kraj, ale soukromá společnost, která je velmi štědře placena z krajského rozpočtu a přitom podniká kroky, které jsou v naprostém rozporu s transparentností a korektností.

S takto pojatým procesem transformace regionu nemůžeme souhlasit, a proto jsme také při hlasování na zastupitelstvu odešli ze sálu, protože celý postup připomíná proces ROP Severozápad.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Nejde jen o nelegální obchod, ale jde přímo o státem krytou činnost

14:26 Okamura (SPD): Nejde jen o nelegální obchod, ale jde přímo o státem krytou činnost

Projev na 115. schůzi Poslanecké sněmovny 30. července k návrhu zákona o jednorázovém odškodnění sub…