Navrkal (Piráti): Vláda stále nechce řešit nezákonné exekuce

03.08.2020 13:02

Českou republiku tíží 4,5 milionu exekucí, z toho až 300 tisíc jich je nezákonných. A ačkoliv je možné je zastavit, neděje se tak, protože soudy nemají na prošetřování podezřelých případů personální kapacity.

Navrkal (Piráti): Vláda stále nechce řešit nezákonné exekuce
Foto: pirati.cz
Popisek: František Navrkal
reklama

Pirátský poslanec František Navrkal proto podal pozměňovací návrh na navýšení počtu soudních úředníků, který vláda v červenci zamítla s odvoláním na vlastní řešení. Teď to vypadá, že svůj veřejný závazek poruší.

„Statisícové exekuce kvůli pár vypůjčeným stokorunám nejsou nic ojedinělého, ale realita pro stovky tisíc občanů, obětí podvodných praktik úvěrových společností. Společným problematickým jmenovatelem jsou často rozhodčí doložky, které již v roce 2011 označil Nejvyšší soud za neplatné. Přestože už skoro deset let platí, že veškeré takové exekuce by měly být neprodleně zastaveny a dluhy osekány o neoprávněné úroky a další sankce, neděje se tak. Soudy totiž prošetřování podezřelých případů nestíhají,” uvedl poslanec Navrkal.

Anketa

Je dobře, že Praha přispěla na festival sexuálních menšin Prague Pride?

3%
97%
hlasovalo: 14566 lidí

Kvůli uvedeným nedostatkům proto Navrkal předložil pozměňovací návrh na navýšení počtu soudních úředníků, kteří se podezřelými případy a zastavováním nezákonných exekucí zabývají. „Kromě opozičních poslanců jej na osobní schůzce přivítala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Všechno bylo na nejlepší cestě. Tedy až do chvíle, kdy o návrhu hlasovala Sněmovna, která jej většinou koaličních poslanců ANO a ČSSD a taky zákonodárců z KSČM odmítla,” připomněl Navrkal.

Jako důvod odmítnutí návrhu uvedla ministryně financí Schillerová před hlasováním to, že prostředky na chybějící úředníky se naleznou v již schváleném rozpočtu Ministerstva spravedlnosti a tuto informaci jí měla potvrdit i ministryně spravedlnosti Benešová.

„Uvedené informace se ukázaly jako další plané vládní sliby. Ministerstvo spravedlnosti po interpelaci k realizaci plánu písemně uvedlo, že žádné dostupné prostředky nemá a nezákonné exekuce by měly primárně řešit samy oběti, ne státní aparát. Proto nyní podávám interpelaci na ministryni Schillerovou, jestli navrhovaný přesun částky menší, než jedna tisícina vládní rozpočtové rezervy, na Vládě nenavrhne. Řešení protiprávních exekucí navíc povede ke snížení výdajů v rámci sociálních dávek a posílí výběr daní pomocí vymanění dlužníků z šedé ekonomiky,” uzavřel Navrkal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurka (ODS): Opravdu není na řidiči, aby si vybíral, kde bude předpisy dodržovat a kde nikoliv

14:01 Jurka (ODS): Opravdu není na řidiči, aby si vybíral, kde bude předpisy dodržovat a kde nikoliv

Bezpečnější silnice: úsekové měření bude na dalších místech