Největší úspěchy zaznamenali Zelení v Jihomoravském a Ústeckém kraji

16. 10. 2014 21:00

Strana zelených v letošních komunálních volbách oproti roku 2010 významně posílila napříč republikou. V některých městech, obcích a městských částech byly výhry jejích kandidátek drtivé. Příkladem je Brno-Nový Lískovec, kde kandidátní listina vedená úřadující předsedkyní zelených Janou Drápalovou získala více než polovinu ze všech odevzdaných hlasů. Pro zelené to na mnoha místech znamená návrat do vedení obcí a měst.

Největší úspěchy zaznamenali Zelení v Jihomoravském a Ústeckém kraji
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených

Více než 50% výsledek zaznamenala také kandidátka zelených a nezávislých s lídryní Ivanou Fajnorovou v Brně-Jundrově. Ještě o něco lépe se dařilo stávající zelené starostce Kladrub v Plzeňském kraji Svatavě Štěrbové, která získala bezmála 57 % hlasů voličů. Vůbec největší procentuální zisk pak zaznamenala kandidátka zelených a nezávislých v Ostopovicích, kterou volilo přes 88 % voličů.

“Výsledky v Novém Lískovci i dalších obcích Česka jsou důkazem toho, že poctivě odváděná práce našich starostů je to, co voliči skutečně oceňují. Jsem přesvědčena, že trpělivou prací na komunální úrovni si připravujeme půdu pro úspěch v celostátních volbách,” uvedla Jana Drápalová, 1. místopředsedkyně zelených a staronová starostka Brna-Nového Lískovce.

V pražských městských částech nezůstali zelení pozadu. Kromě úspěchu Trojkoalice, v jejímž rámci byli na pražský magistrát zvoleni čtyři členové zelených, se blýsknul zejména Matěj Stropnický se svým hnutím Žižkov (nejen) sobě, které získalo přes 27 % hlasů. Na Praze 4 pak pod vedením Petra Štěpánka získali zelení v Trojkoalici rovných 19 %. Samostatné zelené kandidátky na Praze 5 a 6 pak získaly podporu 11 % voličů.

Úspěchy se však zdaleka netýkají jen jižní Moravy a Prahy. Zelení významně posílili i v regionech: v Ústeckém kraji, kde jejich kandidátky oslovilo přes 17 % voličů v Ústí nad Labem (a přes 31 % v Ústí-městě), více než 20 % voličů v Teplicích a jen o něco méně v Chomutově. Nárůst zelených mandátu v kraji je více než 53 %. Perličkou Ústeckého kraje je pak 83% výsledek ve Vrskmani.

“Uspěli jsme jednak v obcích, kde předchozí vlády dovedly své korupční umění k dokonalosti a občané volbou zelených a jejich spojenců dali najevo touhu po zodpovědné a lidem blízké politice. A dále v obcích, kde dlouhodobě usilujeme o zlepšení kvality života. V jejich čele samozřejmě stojí Horní Jiřetín,” uvádí Jiří Škoda, předseda zelených v Ústeckém kraji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Zeleni.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hlas: Takto by neměl vypadat rozpočet k modernizaci země

8:33 Hlas: Takto by neměl vypadat rozpočet k modernizaci země

Komentář na facebookovém profilu ke státnímu rozpočtu