Nenechme se sledovat, Piráti žádají vyšetření šmírovací aféry USA

13.06.2013 7:24

Pirátská strana se znepokojením reaguje na informace, podle kterých americké bezpečnostní orgány (National Security Agency, NSA) se souhlasem globálních IT firem (Microsoft, Yahoo!, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube, Apple) sledují osobní komunikace milionů lidí na celém světě, včetně České republiky.

Nenechme se sledovat, Piráti žádají vyšetření šmírovací aféry USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Expředseda České pirátské strany Ivan Bartoš
reklama

Shledáváme to nelegální činností, odporující mezinárodním dohodám, platné evropské směrnici o ochraně soukromých údajů i platnému českému právu. Dále také porušení vlastních podmínek služeb jmenovaných společností, přesněji jejich paragrafů o ochraně osobních dat, což představuje velmi vážné zklamání důvěry všech zákazníků.

Vyzýváme tímto odpovědné představitele státu, včetně vlády a ministra zahraniční, aby zaujali k těmto skandálním zjištěním jednoznačný postoj. Současně voláme po tom, aby došlo co nejdříve k šetření, v jaké míře docházelo k přenosu těchto informací americkým bezpečnostním službám, ustavením parlamentní vyšetřovací komise v Evropském parlamentu. Dále upozorňujeme na to, že v Evropském parlamentu právě teď probíhají jednání o novém nařízení na ochranu osobních údajů a vyzýváme tímto české europoslance, aby se v zájmu českých občanů připojili podporou a hlasováním k pozměňovacím návrhům, předloženým pirátskou europoslankyní Amelií Andersdotter, které posilují ochranu občanů a zabraňují zneužívání děr v legislativě k obcházení pojistek soukromými subjekty. Česká pirátská strana nyní zvažuje, zda podnikne právní kroky, jako např. podání trestního oznámení. Postavte se společně s 'Piráty' za zájmy českých občanů a vyžadujme společně striktní ochranu našeho soukromí!

„Chci věřit tomu, že se vláda, poslanci a senátoři postaví za své občany, podobně jako to učinili vrcholní politici v dalších evropských zemích. Konečně americká špionáž zřejmě sleduje i je a jde i o jejich soukromí. A může se jednat i o bezpečnostní ohrožení státu,“ doplňuje předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Pirátská strana navrhuje poskytnutí azylu v ČR pro Edwarda Snowdena, který statečně poskytl informace odhalující tyto nepřijatelné zásahy do soukromí milionů lidí. Požadujeme, aby představitelé státu i zástupci občanů ve Sněmovně, Senátu i Evropském parlamentu podpořili Edwarda Snowdena, stejně jako to již učinila islandská pirátská poslankyně Birgitta Jónsdóttir. Některé případy z nedávné minulosti ukázaly, že české úřady dokaží udělit politický azyl velmi rychle, pokud mají politickou podporu. Jiné ukázaly bohužel pravý opak. Edward Snowden podporu potřebuje a bude zajímavé sledovat, kdo z českých politiků se za něj veřejně postaví.

„Tuto kauzu budeme sledovat velmi pečlivě a vyzýváme všechny občany, aby ji věnovali pozornost - obracejte se na své poslance a senátory, sdílejte informace. Vaše soukromé hovory a maily nepatří americké vládě ani Googlu nebo Microsoftu,“ dodává Michael Polák, garant programového bodu Soukromí.

Ochrana soukromých informací občanů je jedno z hlavních témat Pirátské strany. Od svého vzniku upozorňujeme na rizika zneužitelnosti sledování a shromážďování privátních dat občanů, ať už komerčními subjekty nebo státními institucemi. Porušování soukromí bylo i součastí dohody ACTA, která před rokem spustila jedny z největších globálních protestů. Tehdejší protesty podpořily i v České republice desetitisíce lidí na několika demonstracích a ukázali tak, že jejich soukromí jim není lhostejné.

V sobotu 8. 6., tedy v době, kdy kauza odposlechů NSA začala probublávat na veřejnost, pořádali 'Piráti' protestní pochod proti sledovacím systémům (viz https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/pirati_odmitaji_smirovani_obyvatel).  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ČPS
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Procházka (ANO): Vedení obvodu si připomnělo 171 let od narození TGM

10:46 Procházka (ANO): Vedení obvodu si připomnělo 171 let od narození TGM

Před 171 lety se 7. března narodil Tomáš Garrigue Masaryk, první prezident Československé republiky.…