Niedermayer (TOP 09): Istanbulská úmluva. Páchání násilí (nejen) na ženách je špatné

15.02.2023 9:01 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Istanbulské úmluvě.

Niedermayer (TOP 09): Istanbulská úmluva. Páchání násilí (nejen) na ženách je špatné
Foto: hns
Popisek: Luděk Niedermayer v půlnočním rozhovoru

Páchání násilí (nejen) na ženách je špatné, mělo by být trestáno, vždy představuje nebezpečí, někdy tragédii a proto bychom mu hlavně měli efektivně předcházet. Jsem přesvědčen, že s tímto snad souhlasí každý.

A průzkumy veřejného mínění tuto shodu potvrzují (AI 2018). Potom je ale nepochopitelné, že se naše společnost a hlavně část naší politická reprezentace neshodne na stvrzení mezinárodního právního závazku, který přesně tyto problémy adresuje a snaží se přispět k jejich řešení. Řeč je o ratifikaci Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, také známé jako Istanbulská úmluva.

Zatímco lidskoprávní výbor Evropského parlamentu nedávno podpořil možnou jednotnou unijní ratifikaci této úmluvy, naše vlády úspěšně odsouvají diskusi o české ratifikaci „na někdy jindy“ již několik let. Mezi tím navíc řada politiků podporuje zkreslování obsahu této smlouvy a tím i odpor části lidí k ní. Naposledy byla diskuse ministrem spravedlnosti odsunuta na začátku roku 2022 na rok 2023 - vyžaduje prý (další) „politickou debatu“.

Jistě, dnes řešíme řadu jiných velkých problémů, ale je dobré si připomenout, že Ukrajina si na ratifikaci našla čas v minulém roce i pod palbou ruských raket.

Je opravdu načase, abychom se o ratifikaci začali i u nás nejen seriózně bavit, ale abychom se k ní i konečně rozhodli. Třeba to bude právě nově zvolený prezident Petr Pavel, který se u nás tuto debatu pokusí nastolit. Během kampaně ratifikaci tohoto mezinárodního právního aktu podpořil, což mi udělalo velkou radost. A zjevně mu to nijak politicky neuškodilo (což je asi důvod, proč řada politiků tuto „diskusi odsouvá“ - snad si opravdu nemyslí, že je tato úmluva špatná).

Takže prosím, přestaňme dělat z Istanbulské úmluvy ideologického bubáka a přidejme se do (evidentně) dobré společnosti.

…Přiložené mapka zemí, které ratifikovaly (zelená barva), je myslím všeříkající...

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Ostudou ČR je ministr pro evropské záležitosti Dvořák, ne nepřijetí eura

20:18 Okamura (SPD): Ostudou ČR je ministr pro evropské záležitosti Dvořák, ne nepřijetí eura

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke slovům ministra pro evropské záležitosti Dvořáka o…