Niedermayer (TOP 09): Prioritou musí být lepší koordinace kapacit

15.10.2021 20:33 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k řešení růstu cen energií

Niedermayer (TOP 09): Prioritou musí být lepší koordinace kapacit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Na plénu ve Štrasburku proběhla minulý týden důležitá diskuze týkající se rychlého růstu cen energií. Data ukazují, že je způsoben několika faktory. Po kovidovém útlumu se zvýšila poptávka po energiích, což souvisí s tím, že se ekonomiky staví na nohy rychleji, než se čekalo, a nabídka na zvýšenou poptávku nestíhá nereagovat.

Zásadní roli v růstu cen dnes hraje plyn, neb díky roli plynových elektráren určuje dnes i cenu elektřiny. Kvůli rostoucí roli LNG vzniká více globální trh zemního plynu, a na něm táhla ceny vyšší poptávka z Asie (která měla za důsledek také pokles dovozů do EU). Evropu postihlo i snížení dodávek plynu z Norska, kvůli opravám technologií, a krize též snížila investice do nových kapacit.

Nejasný je vliv Ruska, které údajně dohodnuté kontrakty plní, ale tradičně využívá dovoz energií jako politický nástroj. Významný vliv na situaci v Evropě bude mít to, že provozovatelé zásobníků plynu, z pro mne nejasného důvodu, nemají před zimou "plno". To zřejmě vede k až paniku naznačujícím růstům cen v poslední době.

Tržní data z termínových kontraktů ukazují, že po zimním období lze očekávat výrazný pokles cen (s přispěním nabídky i poptávky).

V diskusi zaznělo mnoho šílených výroků, ale mě se zdá jasné, že naší prioritou musí být lepší koordinace kapacit. Třeba vybudování nových zásobníků na plyn a rychlejší budování obnovitelných zdrojů, které jako jediné mohou v krátkém horizontu zvýšit naši "nezávislou" produkci energií a tak snížit závislost Evropy na dovozech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trikolora: Před zákonem jsme si všichni rovni

4:33 Trikolora: Před zákonem jsme si všichni rovni

Komentář na facebookovém profilu ke zprávě, že do sněmovny dorazil kompletní spis ke kauze Čapí hníz…