Niedermayer (TOP 09): Saša Vondra má recept na řešení brexitového patu

24.03.2019 14:17

Komentář na facebookovém profilu k názoru Saši Vondy na řešení brexitu omezením takzvané irské pojistky

Niedermayer (TOP 09): Saša Vondra má recept na řešení brexitového patu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Saša Vondra, přední český představitel ODS - Občanská demokratická strana, má recept na řešení brexitového patu. V naší debatě v Události, komentáře ho vysvětlil: stačí, když Unie omezí takzvanou irskou pojistku na 5 let a vše půjde.

Irská pojistka se jmenuje „irská“, protože je o Irsku. Prakticky zajišťuje naplnění vůle Unie a UK zabránit vzniku „pevné hranice“, která by mohla pomoci k obnovení nábožensko-politického násilí. Pro nás teorie, pro Iry stovky mrtvých v minulosti a obava z návratu zpět. Unie za požadavkem Irů, abychom udělali vše pro to, aby se deklarace naplnila v realitu, pevně spojí a ani ten nejpopulističtější z premiérů EU 27 s nápadem, že řekneme Irům, že mají smůlu, nepřišel. Věděl by, že tím zcela devalvuje hodnotu unijního klubu. Bývalý český ministr, zastánce co nejsilnější české suverenity, to opakovaně navrhuje, možná proto, že právě toto chce. Nebo jen nechápe, že otázka irské pojistky je věc, ve které mají hlavní slovo na unijní straně Irové, a nikoliv politici v Praze.

PS: Celý problém s naplněním EU a UK dohody „žádná pevná hranice“ vznikl v momentu, kdy si britští konzervativci začali vyjasňovat, jaký brexit část z nich chce. Uzavírání obchodních smluv, vlastní celní politiky a standardy pro zboží, což je to, co část konzervativců za brexitem vidí, je totiž na rozdíl od vize Laburistů – setrvání v celní Unii EU – neslučitelná s volným pohybem zboží přes hranice, zde té na irském ostrově. Ten by totiž ekonomicky poškozoval unijní a jindy UK trh.

Zastánci tohoto konceptu opakovaně hovoří o fungující neviditelní hranici. Mluví o tom již 2 roky a ani o píď dál se nedostali, pokud vím, nic nenavrhli. Proto pojistka říká, že do té doby, než nalezneme spolu fungující řešení, bude celý irský ostrov fungovat z hlediska vnějšího obchodu dle pravidel EU. Do té doby, než nejdeme jiné fungující nastavení.

Omezit časově tuto dohodu (bez toho, že si to přejí Irové) není nic jiného než hození Irska, člena Unie, kde shodou okolností má EU jednu z největších podpor v celé EU28, přes palubu. Je to zrada. Bolestivá. Ne nepodobná událostem naší historie, pan Vondro.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Vojtěch: V mezinárodním srovnání jsme díky dobře nastavenému programu skokanem desetiletí

5:28 Ministr Vojtěch: V mezinárodním srovnání jsme díky dobře nastavenému programu skokanem desetiletí

Komentář na facebookovém profilu k screeningu