Niedermayer (TOP 09): Volby přede dveřmi a lithium zase na stole...

01.08.2021 6:27

Komentář na facebookovém profilu k lithiu a nadcházejícím volbám.

Niedermayer (TOP 09): Volby přede dveřmi a lithium zase na stole...
Foto: hns
Popisek: Luděk Niedermayer v půlnočním rozhovoru

Volby přede dveřmi a lithium zase na stole...

Před minulými volbami hnutí ANO dle analýz výrazně pomohla k vítězství kauza "lithium". Svého koaličního partnera obvinilo z tunelu ve výši dvou tisíc (!) miliard. Tato škoda měla být způsobena podepsáním nevýhodného memoranda o těžbě této důležité suroviny na severu naší země. Tisíce miliard, které touto akcí údajně premiér Babiš zachránil, nikde samozřejmě nejsou. Po jeho vládě zbydou jen největší historické dluhy. A lithium je dnes de facto opět ve hře.

O tom, jaké jsou vyhlídky na těžbu, které zkoumá již delší dobu polostátní ČEZ, toho moc nevíme. Ale poté, co se vláda probrala z ropného snění, došlo pozdě, ale přeci k poznání, že budoucnost automobilového průmyslu, který hraje u nás velmi důležitou roli, je spojena s elektromobilitou. A v ní dnes hrají klíčovou roli baterie.

Dnes se vláda (správně) snaží horečně získat investory pro tuto investici u nás. Doufám, že uspějeme, neb by to zvýšilo šance na zachování silné pozice naší země na mapě autoprůmyslu. O tom, jak pozdě si vláda uvědomila, že hodinky neúprosně tikají, svědčí nejlépe mapa plánovaných projektů bateriových továren napříč Evropou. Naše země v ní nemá zatím jedinou. A tak, zatímco ostatní staví či projektují, naši ministři běhají, jednají a vydávají tiskové zprávy. Ach jo...

Ale zpět před minulé volby. Je jasné, že kombinace politizace těžby lithia (na rozdíl od toho, co premiér naznačoval, si zjevně svět bez "jeho lithia" dovede docela snadno poradit) a podcenění role elektromobility je další oblast, ve které tato vláda naší zemi způsobila velké škody. Škody, které se budou velmi těžko napravovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…