Nováková (TOP 09): Všichni obyvatelé Česka si musí osvojit evropské hodnoty

07.01.2016 17:53

Poslankyně TOP 09 Nina Nováková navrhuje, aby poslanci přijali v rámci úprav školského zákona také změnu, která v době migrační krize posílí soudržnost Evropy. Zároveň současné i budoucí obyvatele České republiky povede k respektování evropské kultury.

Nováková (TOP 09): Všichni obyvatelé Česka si musí osvojit evropské hodnoty
Foto: top09.cz
Popisek: Poslankyně TOP 09 Nina Nováková

„Aktuální situace v naší zemi i v Evropě ukazuje, že je třeba znovu upevnit kulturní základ, který chceme předávat novým generacím a který může spoluurčovat tvář naší země v budoucnosti,“ říká poslankyně Nina Nováková (TOP 09), která dnes navrhla několik změn do základní části školského zákona. Právě z té totiž celá vzdělávací koncepce vychází.

Nejdůležitější změna se týká vztahu ke světové a evropské kultuře. V dosavadních cílech vzdělávání, které jsou součástí zákona, je totiž uvedeno, že je žáci mají “poznat”, tedy o nich pouze získat informace. „U světových kultur je to v pořádku, ale evropská kultura musí být pro obyvatele naší země tím, co přijmou a co si osvojí,“ míní poslankyně a členka školského výboru Nina Nováková. Zároveň poukazuje na to, že změna se nijak nedotkne práva na svobodné vyznávání náboženství.

Do školského zákona poslankyně navrhla nový bod, který mezi obecné cíle vzdělávání řadí také „pochopení a osvojení evropských kulturních hodnot a tradic vycházejících z duchovního odkazu antiky, křesťanství a humanismu.“

Kromě toho také navrhuje, aby zákon jasně stanovil, že ke vzdělávacím cílům patří také pochopení a uplatňování zásad souvisejících s plněním občanských a společenských povinností. „Znát a uplatňovat svá práva je dobré, stejně důležité je však vědět, že s každým právem je spojena také povinnost. Sebevědomí člověka se výrazně odvíjí od dvou aspektů: vím, kam patřím, a neselhávám ve svých sociálních rolích,” vysvětluje středočeská poslankyně za TOP 09 Nina Nováková a dodává: “Tyto změny v úvodu školského zákona nevyžadují, aby se měnily stovky dalších dokumentů. Nechceme školský systém zatížit. Chceme však, aby bylo jasněji řečeno, na čem stojí tradice země, za kterou neseme odpovědnost.”

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

14:50 Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

Projev prezidenta republiky při 40. sjezdu ČSSD.