Novotný (Svobodní): Já, kamion aneb Ke střelbě v Uherském Brodě

02.03.2015 4:32 | Zprávy
autor: Svobodni.cz

Nedávná střelba v Uherském Brodě vyvolala debatu nad zákazem zbraní. Když nákladní automobil způsobí dopravní nehodu, proč není vyvolána debata o zákazu o kamionu? To jen pro ilustraci na začátek.

Novotný (Svobodní): Já, kamion aneb Ke střelbě v Uherském Brodě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Strany svobodných občanů

Pravdou je, že po každé nehodě kamionu slýcháváme řeči, jak jsou tyto nákladní automobily nebezpečné a jak by jejich regulace či zákazy problémy na našich dálnicích vyřešily. Rozhodl jsem se sepsat takové Q&A všech námitek, které slýchávám, kdykoli „bráním“ kamiony. Mé odpovědi vás nenechají chladnými.

Názor 1: „Prostě je naložíme na vlak a pojedou na železnici.“

Odpověď JN: „Železnice nevede od domu k domu. Ne každá firma má vlastní vlečku. Naložením na intermodální vlak se ztratí cenný čas, což je komparativní výhoda, kterou kamion oproti ostatním má. Statistiky Eurostatu (1) mi dávají za pravdu. Doprava po silnici je flexibilní a na krátkou vzdálenost levná.“

Názor 2: „Prostě zvedneme mýtné na dálnicích. A bude líp.“

Odpověď JN: „Čím vyšší je mýtné, tím spíše se bude objíždět, a místo aby kamion jel v klidu po dálnici a rychlostní silnici, tak vás bude zdržovat na lokální silnici. To povede k ještě více nehodám, většímu opotřebení silnice a větší kongesci. Navíc jako u kterékoli daně, mocný to Laffer a jeho křivka – potenciálně vybereme na mýtném ještě méně. Na závěr nezapomeňme, že jakékoliv zdražení dopravy se odrazí v ceně finálních produktů a služeb!“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zajíčková (ODS): Školství se s Babišovou vládou změní ve skanzen

10:02 Zajíčková (ODS): Školství se s Babišovou vládou změní ve skanzen

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke školství.