ODA: Průběh prezidentských voleb v Bělorusku je naprosto nepřijatelný

12.08.2020 10:40

ODA považuje průběh letošních prezidentských voleb v Bělorusku za naprosto nepřijatelný. Ukazuje se, že zde nebyly naplněny základní náležitosti demokratických voleb a došlo k potlačování občanských práv a svobod.

ODA: Průběh prezidentských voleb v Bělorusku je naprosto nepřijatelný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Sehnal

Proto po dlouhých šestadvaceti letech diktatury prezidenta Lukašenka v Bělorusku vyšli lidé do ulic a v tvrdých střetech s policií bojují za svobodu a demokracii. Důvodů mají víc než dost. Nepřizvání nebo bojkotování činnosti volební pozorovatelské mise OBSE, znemožnění nezávislých průzkumů veřejného mínění u voličů vycházejících z volebních místností, zadržení vysokého počtu osob, zatčení některých opozičních kandidátů, aby se nemohli zaregistrovat a kandidovat, zatčení některých blogerů, pronásledování novinářů, a to včetně zahraničních zpravodajů, omezování svobody slova, vypínání internetu a další obstrukce.
 

Anketa

Podporujete zestátnění exekutorů dle návrhu SPD Tomia Okamury?

98%
2%
hlasovalo: 11371 lidí
 
Tento bezprecedentní nátlak v průběhu prezidentských voleb nemá nic společného se svobodnými a demokratickými principy. Přesto věříme, že demokratické síly uspějí, Bělorusko zvládne tyto složité časy a časem se tam opět budou dodržovat a respektovat veškerá demokratická práva a svobody. Válka v ulicích a střelba do lidí, brutální zásahy represivních bezpečnostních složek státu proti pokojným demonstrujícím, kteří v ulicích vyjadřují nespokojenost s výsledky voleb, příchozí zprávy o množství zraněných demonstrantů, odchod prezidentské protikandidátky Svjetlany Cichanouské do bezpečí exilu v Litvě, a to vše na hranicích Evropské unie, to je pro nás velmi znepokojující. 
 
Je to už přes přes třicet let, kdy v Praze uniformovaní ranaři z pohotovostního pluku řezali demonstranty obušky hlava nehlava podobně, jak se to nyní děje v Bělorusku. Ukazuje se, že chránit hodnoty liberální demokracie, která tvoří velice křehkou rovnováhu mezi svobodou a odpovědností, je stále aktuální a nanejvýš nutné. A to zdaleka nejen v Bělorusku. Chybí-li svoboda, nastupuje strach a totalita. Budiž to mementem i pro nás. 
 
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Jsem ráda, že je Amerika zpátky

22:58 Pekarová Adamová (TOP 09): Jsem ráda, že je Amerika zpátky

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes přijala delegaci zahraničního výboru S…