ODS: Bijme na poplach k záchraně OSVČ, jinak jim zazvoní umíráček

02.04.2020 7:37

Občanští demokraté apelují na vládu, aby co nejrychleji poskytla finanční pomoc OSVČ. Je třeba jednat rychle, bez složitých postupů.

ODS: Bijme na poplach k záchraně OSVČ, jinak jim zazvoní umíráček
Foto: ODS
Popisek: ODS
reklama

Pro mnoho podnikatelů může být tato krizová situace likvidační, jen za březen pozastavilo živnost 10 000 OSVČ, a v příštích měsících mohou být čísla zásadně vyšší. ODS navrhuje rozdělit pomoc na dvě platby – okamžitou a později vyplacenou část. Je připravena také jednat s vládou o dalších opatřeních, ale teď není času nazbyt.

„OSVČ jsou nejohroženější skupina a je jim třeba poslat okamžitou finanční pomoc, injekci, jinak nepřežijí. Stát by měl ohrožené OSVČ okamžitě podpořit co možná nejjednodušší, plošnou, rovnou platbou v řádu desetitisíců korun tak, aby v těchto kritických dnech bez naděje na rychlé ukončení restrikcí vůbec přežily, neukončily svá podnikání a nehlásily se na úřadech práce. Na vymýšlení spravedlivějších parametrů pomoci podle výše ztráty, podle výše fixních nákladů apod. bude čas v následujících týdnech. Teď se ale hraje o čas, o přežití! V takové chvíli platí stará pravda – kdo rychle dává, dvakrát dává!

Anketa

Vláda dá živnostníkům příspěvek 25 000 Kč. Je to moc, nebo málo?

63%
17%
20%
hlasovalo: 20217 lidí

Finanční pomoc OSVČ klidně rozdělme na dvě části: na okamžitou pomoc v podobě rovné platby a na druhou, později vyplacenou část, vypočítanou podle míry škod, která na jednotlivé OSVČ dopadne v různé míře. Tak, abychom i v pomoci OSVČ zachovali elementární principy spravedlnosti a potřebnosti. Rychlou, rovnou platbu pro OSVČ může stát vyplácet bez jakýchkoliv složitých žádostí. Dostatek identifikačních údajů, včetně čísla bankovního účtu mají finanční úřady v daňových přiznáních z uplynulých let,” uvedl místopředseda rozpočtového výboru Jan Skopeček.

„ODS navrhla příspěvek pro OSVČ ve výši 30 tisíc jako bezodkladnou a rychlou pomoc už na začátku nouzového stavu, aby byl prostor jednat o komplexnějších opatřeních. Vláda dnes po mnoha dnech nabízí finální podporu ve výši 25 tisíc Kč s velmi nelogickými, nespravedlivými podmínkami a zdlouhavým procesem, které znamenají, že příspěvek někteří živnostníci, přestože jsou v problémech, nezískají. Pojďme to udělat jednoduše! Navíc jsme s vládou stále připraveni jednat i o dalších, nezbytných opatřeních, například o odkladu splatnosti DPH, kterou plátci musí odvést i z nezaplacených faktur, nebo o daňových prázdninách daně z příjmů,” sdělil poslanec ODS Vojtěch Munzar.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Petříček: Ne že bychom nepřáli lidem dovolenou v Egyptě nebo Tunisku, ale jde o zdraví

5:34 Ministr Petříček: Ne že bychom nepřáli lidem dovolenou v Egyptě nebo Tunisku, ale jde o zdraví

Ministři zahraničí středoevropských států jednali o cestování i obnově ekonomik po pandemii.