„Vidíme neustálou expanzi státu na úkor našich svobod. Vidíme, že vláda nedůvěřuje lidem. Ze státu se stává ‚Big Brother‘, který nás utiskuje stále víc a víc,“ komentuje návrh poslanec Zbyněk Stanjura. Občanským demokratům vadí, že Andrej Babiš chce udusit drobné podnikání: „Tím nahrává zejména velkým podnikům. Odmítáme princip kolektivní viny ve stylu ‚co živnostník, to zloděj‘, jak navrhuje ministr financí. Vláda chce vybrat více peněz do státní kasy, zároveň ale rozhazuje: jenom letos navýší provozní výdaje o 10,5 miliard. Vládní hostinu tak musí zaplatit aktivní a pracovití lidé. Těm navíc vláda škodí dlouhodobě: nejprve omezila paušály, zavedla povinné kontrolní hlášení. Nyní chce zakázat prodej o svátcích, zvýšit odvody sociálního a zdravotního pojištění,“ vysvětluje Stanjura.
ODS kritizuje zejména nárůst nákladů, které pro drobné podnikatele vznikají. Jedná se například o pořízení pokladen, licencí, nebo platby za přenos dat. Opatření navíc nepřinese dlouhodobé pozitivní výsledky, jak dokládá zastupitelka hlavního města Prahy Alexandra Udženija: „Je to další represe a šikana poctivých podnikatelů. Pan Babiš by měl občanům odpovědět na otázky: Jaké budou náklady státu na tento megalomanský systém? O kolik se sníží počet živnostníků a podnikatelů a vzroste nezaměstnanost? A proč nás Andrej Babiš neustále porovnává s Chorvatskem, které nám ekonomicky nesahá ani po kolena?“ Občanští demokraté tak poukazují na rozdílnost obou zemí. „Chorvatsko trpí mnohem vyšší mírou šedé ekonomiky, vyšší nezaměstnaností, tamní státní kasa vybrala o 5 miliard méně, než předpokládala. Andrej Babiš zamlčuje, že mnoho živnostníků v Chorvatsku kvůli nařízení podnikání muselo ukončit,“ dokládá Udženija.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS