ODS Vysočina: Krajští zastupitelé ČSSD a KSČM odmítli chránit zájmy Vysočiny

31. 1. 2015 19:29

Krajská rada složená z politiků ČSSD rozhodla o tom, že kraj nevyužije možnost chránit své zájmy přímo v rámci trestního řízení. Odmítla totiž uplatnit práva poškozeného v trestním řízení v kauze nákupu sypačů, ve které je obviněný náměstek hejtmana Libor Joukl a ředitel Krajské správy a údržby silnic Jan Míka. Zastupitelé ČSSD a KSČM na zasedání potom hlasováním odmítnutí potvrdili.

ODS Vysočina: Krajští zastupitelé ČSSD a KSČM odmítli chránit zájmy Vysočiny
Foto: red
Popisek: ODS, ilustrační foto

„Rada ovšem v této věci postupovala nezodpovědně a netransparentně. Kraj je ze zákona povinen chránit svůj majetek před neoprávněnými zásahy a včas uplatňovat právo na náhradu škody,“ řekl na jednání předseda klubu zastupitelů opoziční ODS Ota Benc.

Občanští demokraté proto navrhli usnesení, kterým zastupitelstvo radě ukládá, aby v tomto trestním řízení práva poškozeného uplatnila.

"Zákon o krajích totiž přímo říká, že kraj je povinen včas uplatňovat právo na náhradu škody a to i v případech, kdy existuje pouze možnost, že škoda vznikne. Na možnost vzniku škody byl v tomto případě kraj upozorněn přípisem Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. V našem případě byla možná škoda vyčíslena na více než 33 milionů korun," zdůvodnil navržené usnesení Ota Benc.

"Tím, že by kraj uplatnil práva poškozeného, mezi které patří například i právo požadovat náhradu škody, kraj v žádném případě nepředjímá, že se cokoliv nekalého stalo. Kraj není vyšetřovatel ani soudce. Kraj si tím pouze zajišťuje vyšší práva v trestním řízení a zejména tím naplňuje zákon o krajích," apeloval na kolegy v rozpravě senátor Miloš Vystrčil.

Koalice ČSSD + KSČM ovšem návrh opozičního usnesení zamítla. "Rada tím předem odmítá průběžné výsledky policejního šetření a zpochybňuje je," řekl člen zastupitelského klubu ODS Radek Černý.

"Kraj neeviduje žádnou škodu, která vznikla z veřejné zakázky. Pokud by kraj tvrdil, že je poškozený, bylo by to svévolné tvrzení bez právního důvodu," namítl na stanovisko opozice hejtman Jiří Běhounek.

Postoj krajské rady na jednání zastupitelstva podpořil i ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec a několik minut o něm mluvil i sám obviněný náměstek Libor Joukl.

"Opět se ukázalo, že politické zájmy sociální demokracie a komunistů převážily nad řádnou správou kraje a jeho rozpočtu. Vysočina si něco takového nezaslouží," uzavřel Ota Benc.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ODS

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vymazal (Piráti): Budoucí generace se nám budou smát, že u nás psi za piškot posílali lidi do vězení

22:41 Vymazal (Piráti): Budoucí generace se nám budou smát, že u nás psi za piškot posílali lidi do vězení

Dnes jsem ve Sněmovně uspořádal odborný seminář, který měl nalézt odpověď na otázku, zdali je metodu…