ODS: Zlevnění pražské MHD je populistickým gestem, které přinese jen další zadlužení

06.11.2014 15:02

Nastupující koalice na pražském magistrátu plánuje snížení ceny ročního jízdného z dosavadních 4 750 korun na 3 650 korun.

ODS: Zlevnění pražské MHD je populistickým gestem, které přinese jen další zadlužení
Foto: red
Popisek: Logo ODS
reklama

Na první pohled se může zdát, že se jedná o pozitivní krok, který ušetří peněženky Pražanů. Nicméně skutečnost je spíše taková, že další náklady na dofinancování už tak napjatého rozpočtu pražské hromadné dopravy Pražané zaplatí někde jinde.  Předběžně vyčíslené odhady ukazují, že by tento krok stál Prahu přibližně 700 mil. Kč.

Zlevnění jízdného je chybným a populistickým gestem, které městu přinese jen další zadlužení či omezení investic do rozvoje města. Podle prvních výpočtů by zlevnění dlouhodobých předplatných jízdenek stálo městskou kasu přibližně 700 mil. Kč. Je otázkou, kde takové prostředky chce nová Rada hl. m. Prahy města najít a které investiční akce omezí na úkor slevy jízdného.

Předsedkyně zastupitelského klubu pražské ODS Alexandra Udženija k tomu poznamenala: „Jedná se o nebezpečný hazard z pražským rozpočtem. Koalice ANO 2011, ČSSD a Trojkoalice postupuje přesně opačně než jak by se choval odpovědný správce pražského rozpočtu. První krokem, který by naopak nastupující rada měla učinit, je analýza finančních možností města, potažmo Dopravního podniku, následně by měla začít s hledáním úspor uvnitř městského dopravce a až po případných úsporách na provozu společnosti začít vést diskusi o možnostech slev na jízdném. Nová koalice se očividně inspirovala ve Vídni, kde město rovněž snížilo cenu ročního předplatného a zdražilo krátkodobé kupóny tak, aby motivovalo lidi více jezdit v MHD a nepoužívali v centru auta. V Praze bohužel zůstalo jen u krátkodobého populismu snižování ceny jízdného.“

Cena jízdného rozhodně není tím hlavním problémem, který by Pražany trápil. Při srovnání nominální výše jednorázových a ročních jízdenek s jinými městy je patrná především u ročních jízdenek značně nižší cena v Praze, v některých případech více než čtyřnásobně nižší – viz cena roční časové jízdenky v Berlíně.

Zdroj: výroční zprávy dopravních podniku° za rok 2010, prezentační a marketingové materiály dopravních podniku° Poznámky: Kurz CZK/EUR stanoven na 24,5, kurz HUF/EUR stanoven na 0,00335, v případěˇ Brna zóny 101+100

(plnohodnotný tarif s rozlišením skupin pasažéru° – důchodci, studenti atd.).

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ODS

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Golasowská (KDU-ČSL): Pokud nebudeme mít dostatek pěstounů, je rušení ústavní péče passé

21:44 Golasowská (KDU-ČSL): Pokud nebudeme mít dostatek pěstounů, je rušení ústavní péče passé

Projev na 104. schůzi Poslanecké sněmovny 16. června 2021 k zákonu o sociálně-právní ochraně dětí