Myslím, že každá měna je umělá konstrukce, jejíž hodnotu uměle tvoří stát – bohužel země eurozóny se vzdaly vlastní měnové politiky a tak dnes je Řecko zbaveno možnosti devalvovat svou měnu a podpořit tak domácí exporty a s nimi i hospodářský růst. Přijetím společné měny země přirozeně přišly o kurzový mechanismus jako způsob vyrovnání vnější ekonomické nerovnováhy, jakožto nejrychlejšího a nejméně bolestivého procesu. Souhlasím tedy se slovy sociologa Václava Bělohradského.
Ale problém Řecka je hlubší - jde o mix korupčního vládnutí, extrémních výdajů na zbrojení a života z přemrštěných evropských dotací, které zvedaly ceny a mzdy a na druhé straně snižovaly produktivitu lidí i celé řecké ekonomiky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Rusku.
- 8:14 Kubásek: Skutečné náklady ETS 2, které ministerstvo bagatelizuje
- 6:16 Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně
- 22:14 Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly
- 20:16 Mádlová (ANO): Piráti slibují modré z nebe. Připomeňme si fakta o nich
- 20:06 Hejtman Holiš: Žádám prezidenta o veto školského zákona