Okamura (SPD): Euro vrací nacionalistické stereotypy, že Němci platí „líné Řeky“

15.07.2015 22:05 | Zprávy

Na rozdíl od vlády a prezidenta Zemana dlouhodobě nesouhlasím s přijetím eura pro Českou republiku. A současný vývoj v EU mi dává za pravdu. Euro je umělá konstrukce, jež má držet pohromadě sever a jih Evropy, a čím dříve euro - "žalář národů" – skončí tím lépe, neboť euro je proti všem ekonomickým zákonům. Jinak jsou jižní země odsouzeny k bezmeznému utrpení, neboť je euro nastaveno dle ekonomiky Německa – podhodnocuje německé zboží a nesmyslně nadhodnocuje italské či řecké. Euro vrací nacionalistické stereotypy, že Němci platí „líné Řeky“.

Okamura (SPD): Euro vrací nacionalistické stereotypy, že Němci platí „líné Řeky“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Myslím, že každá měna je umělá konstrukce, jejíž hodnotu uměle tvoří stát – bohužel země eurozóny se vzdaly vlastní měnové politiky a tak dnes je Řecko zbaveno možnosti devalvovat svou měnu a podpořit tak domácí exporty a s nimi i hospodářský růst. Přijetím společné měny země přirozeně přišly o kurzový mechanismus jako způsob vyrovnání vnější ekonomické nerovnováhy, jakožto nejrychlejšího a nejméně bolestivého procesu. Souhlasím tedy se slovy sociologa Václava Bělohradského.

Ale problém Řecka je hlubší - jde o mix korupčního vládnutí, extrémních výdajů na zbrojení a života z přemrštěných evropských dotací, které zvedaly ceny a mzdy a na druhé straně snižovaly produktivitu lidí i celé řecké ekonomiky.

Myšlenka společné měny není všeobecně úplně špatná – je však otázkou, zda ji lze v praxi realizovat tak, aby byla prospěšná pro všechny.

To je bohužel ten kardinální problém a pro Řecko by byl nejsystémovější odchod z eurozóny a bankrot. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

21:03 Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k očkování.