Kvůli Fialově vládě a EU letos zaniká v ČR nejvíce firem od roku 1990. V roce 2025 bylo v Česku zaznamenáno výrazné zvýšení počtu zaniklých firem, přičemž podle analýzy společnosti CRIF zaniklo v prvním čtvrtletí 4 639 firem, což je nejvyšší počet od roku 1990. Odpovědnost nese podle mě především Fialova vláda a Evropská unie hlavně kvůli aplikaci principu Green Dealu EU. SPD prosazuje odstoupení od Green Dealu EU i od systému emisních povolenek a boj proti škodlivým regulacím Bruselu.
„Zánik firem v Česku v roce 2025 je kombinací ekonomických tlaků (vysoké náklady, slabý růst), geopolitických faktorů (válka, narušené řetězce), strukturálních změn (automatizace, přesun výroby) a přirozeného vývoje trhu. Nejvíce ohrožena jsou odvětví závislá na exportu, energiích nebo slabé poptávce, jako stavebnictví a obchod. Přesto ekonomika vykazuje známky mírného oživení, což by mohlo v budoucnu zmírnit tyto negativní trendy,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.
Hlavní důvody zániku firem lze podle ekonoma Lukáše Kovandy shrnout do několika klíčových faktorů, které vycházejí z ekonomických, geopolitických a odvětvových specifik. Hlavním jmenovatelem jsou enormně zvýšené náklady spojené s Green Dealem.
Ekonomické zpomalení a nejistota: Česká ekonomika čelí pokračujícímu pomalému růstu HDP (odhad růstu na rok 2025 v podání největší německé banky Deutsche Bank je pouze 1,3 %, v podání přední americké banky Morgan Stanley 1,5 %, přičemž oba odhady byly zveřejněny už po oznámení nové sady cel Spojených států letos začátkem dubna). Vysoká inflace v předchozích letech, rostoucí ceny energií a slabá zahraniční poptávka, zejména z Německa, které je klíčovým obchodním partnerem, negativně ovlivňují firmy, zejména exportní.
Rostoucí náklady: Firmy se potýkají s rostoucími vstupními náklady, jako jsou energie, suroviny a pracovní síla, spolu s tlakem na zvyšování mezd. Tyto faktory snižují ziskové marže a ztěžují konkurenceschopnost, zejména v odvětvích jako stavebnictví, maloobchod nebo výroba.
Insolvence a bankroty: V roce 2023 vzrostl počet insolvenčních řízení o 5 % (1 074 firem), a tento trend pokračuje. V prvním čtvrtletí 2025 zbankrotovalo 183 firem, což je o 9 % více než v předchozím roce, a počet insolvenčních návrhů stoupl o 14 %. Nejvíce zasažené je stavebnictví, kde insolvence tvoří téměř 20 % případů, kvůli zrušeným nebo odloženým projektům.
Geopolitické vlivy: Pokračující válka na Ukrajině a narušení dodavatelských řetězců zvyšují nejistotu a náklady. Levné dovozy, například cukru z Ukrajiny, vedly k uzavření některých závodů, jako cukrovaru v Hrušovanech nad Jevišovkou.
Restrukturalizace a automatizace: Některé firmy, například Onsemi, Valeo nebo Otis, omezují provoz v Česku kvůli automatizaci, snižování nákladů nebo přesunu výroby do jiných či levnějších lokalit (např. Čína, Španělsko). To vede k propouštění a zániku provozoven.
Odvětvové specifika: Nejvíce zasaženými odvětvími jsou stavebnictví, obchod a některé průmyslové sektory. Například v obchodu, včetně s nemovitostmi, zaniká více firem, než vzniká (poměr 7 či 8 nových na 10 zaniklých), a v těžbě a dobývání je situace podobná. Naopak odvětví jako zdravotnictví a sociální péče vykazují růst, což fundamentálně souvisí s demografickým stárnutím české populace.
Tomio Okamura
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV