Okamura (SPD): Úroveň a vyspělost společnosti se pozná podle přístupu ke slabším a bezbranným

19. 2. 2019 4:34

Komentář na facebookovém profilu ke zpřísnění trestů za týrání zvířat

Okamura (SPD): Úroveň a vyspělost společnosti se pozná podle přístupu ke slabším a bezbranným
Foto: JK
Popisek: Tomio Okamura

SPD prosazuje zpřísnění trestů za týrání zvířat a jsme spolupředkladateli návrhu zákona, který zásadně zpřísňuje tresty za týrání zvířat a je proti množírnám. Podívejte se co k tomu řekla ve Sněmovně naše poslankyně Lucie šafránková, která se tomuto tématu věnuje. Doufám, že ostatní strany nebudou návrh blokovat a co nejdříve pomůžeme týraným zvířatům!

Úroveň a vyspělost společnosti se do velké míry pozná podle toho, jak přistupuje, na obecné i konkrétní úrovni ke svým slabším a bezbranným členům, k dětem, seniorům, nemocným, handicapovaným – a v neposlední řadě i ke zvířatům.

Nejde jen o to, že se náš právní řád dívá na zvíře téměř jako na věc - ale zejména o to, jak poté ke zvířatům přistupuje společnost. I v tomto případě platí stará dobrá zásada, že právo je minimem morálky – což zde konkrétně znamená zejména to, že psaný zákon dává společnosti signál, co je přijatelné, co je tolerovatelné – a co nikoli.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Není pochyb o tom, že zvířata jsou živými tvory, schopnými pociťovat například bolest a utrpení. Občanský zákoník již uznává zvíře, jakožto smysly obdařené. Je tedy neudržitelné a neobhajitelné, aby právní řád toleroval působení bolesti jakýmkoliv způsobem – pokud o něm ví. Nejde jen o přímé násilí a fyzické týrání – jde o jakékoli zneužívání zvířete, nedostatečnou péči, nevhodné životní podmínky a podobně. Není snad pochyb o tom, že právní ochrana zvířat má být z výše uvedených důvodů vyšší než například ochrana majetku?

Relativně nový fenomén tzv. množíren zcela naplňuje nevhodné podmínky chovu, které mohou zvířatům způsobovat bolest a trýzeň, byť ještě nemusí naplňovat všechny znaky skutkové podstaty trestného činu týrání zvířat. Samotné způsoby chovu a metody tzv. křížení v těchto množírnách zakládají již mnohokrát potvrzené riziko narození jedinců s vrozenými vadami a nemocemi, často i v masovém měřítku, což je samozřejmě doprovázeno dalším utrpením živých tvorů.

Tato praxe bývá doprovázena i falšováním veterinární dokumentace s jediným cílem: maximalizace zisku provozovatelů tzv. „chovných“ zařízení. Z našeho pohledu je však cena podobného zisku zcela nepřijatelná. Z uvedených ho důvodů musí stát prostřednictvím volených zástupců na situaci reagovat. Poslanecký klub SPD proto předloženou novelu trestního zákoníku plně podporuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pošvář (Piráti): Pravda o zahrádkářském zákonu

22:56 Pošvář (Piráti): Pravda o zahrádkářském zákonu

Pravda o zahrádkářském zákonu, co vám Andrej Babiš a jeho vláda o něm raději neřeknou a tváří se, že…