Okamura na náměstí: Evropská unie je děsná. Berou tam miliony a nic nedělají

25.09.2013 11:05

Asi šedesátce přihlížejících v Jičíně vysvětloval politik a podnikatel Tomio Okamura z hnutí Úsvit přímé demokracie, jak si představuje lépe fungující stát a proč by ho měli lidé volit. Spolu s ním přijel ve středu večer jednička na kandidátce Královéhradeckého kraje Jiří Štětina. S voliči oba probírali nejen odpovědnost a odvolatelnost politiků, ale také příliš vysoké daně, beznaděj lidí a narazili i na romskou problematiku nebo Evropskou unii, která je podle něj „děsná“.

Okamura na náměstí: Evropská unie je děsná. Berou tam miliony a nic nedělají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Tomio Okamura

„Kosmetické změny v politice už nestačí. Ve Středočeském kraji předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka hlásal z billboardů, že chce spravedlivý stát. Máme spravedlivý stát?“ pustil se do politických oponentů hned ze začátku Tomio Okamura.

Čeští politici mají stále co vysvětlovat

Čeští politici mají podle něj stále co vysvětlovat. „ODS i TOP 09 slibovaly nižší daně před volbami a pak všechny podvedly. Proto chceme přejít na přímou demokracii, vydat zákon o referendu, zajistit odvolatelnost politiků i prezidenta lidmi stejně jako v mnoha vyspělých zemích a zavést hmotnou a trestní zodpovědnost politiků za svá rozhodnutí a činy. Zaplatit to musí ti, kteří se pod to podepsali. Jako Vlasta Parkanová za letouny (Vlasta Parkanová, bývalá ministryně obrany, pozn. red.),“ tvrdil Okamura a přihlížející mu přikyvovali.

Podle něj by měli mít voliči možnost odvolat zvoleného politika, jako je tomu například ve Švýcarsku. Dále mají sami v referendech rozhodovat o podstatných věcech týkajících se státu.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Přitakával mu Jiří Štětina: „Když bude možné politiky odvolat, tak to bude první krok proti zkorumpovanosti. Současnou nezničitelnou kombinaci dinosaurů s chobotnicí bude těžké odstranit.“

Na náměstí si přišla předvolební rétoriku poslechnout také Majka Pisalová z Jičína. „Mohl by být prezidentem, má na to a není zkažený. Prací a vědomostmi by je tam mohl všechny vyházet,“ řekla Parlamentním Listům. Tomia Okamury se zeptala, jak chce řešit romskou problematiku.

„Pro všechny mají platit stejná pravidla, pokud jde o povinnosti. Příspěvek v hmotné nouzi by měl získat člověk splňující technické a hygienické podmínky pro užívání bytu. To je totiž podstata věci. Také děti nesmí vynechávat školní docházku a mohly by podstoupit jednou měsíčně zdravotní prohlídku. To je slovenský model, který funguje,“ sdělil Okamura.

Dodal také, že menšinu není možné sestěhovávat na jedno místo, ale je třeba ji rozptýlit mezi majoritu.

Okamura: Evropská unie je děsná

Pustil se i do Evropské unie a tamních politiků. „Evropská unie je děsná. Má tam být polovina nejchytřejších lidí ze zemí Evropy, ale je tomu přesně naopak. Jsou tam nepoužitelní politici, jako byl třeba Špidla (Vladimír Špidla, politik a eurokomisař v letech 2004 až 2010, pozn. red.), kteří berou půl milionu korun za měsíc, ale skoro nic nedělají. Kde mizí ty peníze?“ divil se Tomio Okamura.

Vyjádřil také nespokojenost s nařízeními unie, která se týkají vesnických zabijaček nebo tombol a jež nevyhovují českým podmínkám.

Jeho proslovům přihlížel také inženýr kybernetiky Václav Kameník. „Já ho volit nebudu, máme dost kvalitních odborníků a ekonomů, kteří v politice nejsou,“ vysvětlil svůj názor.

Z řad přítomných se také ozval dotaz na beznaděj se současnou politikou a korupcí. „Ano, deziluzi jsem já mohl propadnout už dávno. Moje práce mě naštěstí dobře živí, protože vozím Japonce do České republiky. Dokud však budu v Senátu, budu si sám platit telefon a jiné výdaje. S deziluzí je to jako s dětmi. Já také synovi říkám, najez se, umyj si ruce a i když víme, že ideálu nikdy nedosáhneme, nikdy to nevzdáme. A s politikou je to stejné, nesmíme rezignovat,“ vysvětlil Tomio Okamura.

Okamura prosazuje snížení daní

Dle svých slov nedělí politiky ani voliče na levicové a pravicové, ale slušné a neslušné. Opřel se zároveň do příliš vysokých daní, které jednak brání zaměstnanosti obyvatel a také české firmy mají sídla v jiných zemích unie.

„Já mám všechny firmy se sídlem v České republice a také platím daně. Musíme snížit sazbu DPH, abychom nastartovali spotřebu. Vyšší daň, jak už dnes víme, nepřinesla vyšší daňový výnos, protože lidé už peníze nemají,“ dodal Okamura.

Dále na předvolebním setkání s veřejností uvedl, že by chtěl zrušit Senát, což bude problém, protože to musí jeho členové schválit sami. Nakonec podotkl, že nebojuje o koryto, neboť jako senátor by pracoval ještě pět let, zatímco při případném úspěchu ve volbách půjde o čtyřletý mandát.

„Já vás vlastně žádám, zkraťte mi mandát o jeden rok a vezměte mi milion korun za rok svým hlasem. Já chci bojovat za to, co jsem slíbil,“ řekl předseda politického hnutí Úsvit přímé demokracie.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Jura: Prostějov získal milionové dotace z kraje

14:01 Primátor Jura: Prostějov získal milionové dotace z kraje

Statutární město Prostějov podalo žádosti o poskytnutí dotací z rozpočtu Olomouckého kraje z různých…