Pacal (Pro Třebíč): Dotace Programu obnovy venkova Vysočiny rozdělí kraj v plné výši

10.08.2020 19:06

Výpadek daňových příjmů, který se podepisuje na kondici rozpočtu všech krajů nebude mít vliv na rozdělení pravidelných dotací v rámci programu Obnova venkova Vysočiny 2020.

Pacal (Pro Třebíč): Dotace Programu obnovy venkova Vysočiny rozdělí kraj v plné výši
Foto: ProTrebic.cz
Popisek: Pavel Pacal, Pro Třebíč
reklama

Stejně jako loni je pro obce připraveno k rozdělení 89 miliónů korun z rozpočtu Kraje Vysočina. „Rozdělování dotací v regionu zatím není ukončeno, ke schválení v září je připravena ještě jedna várka žádostí. Celkem jsme jich letos obdrželi 660. Garantujeme, že všechny správně podané budou podpořeny. Celkem se jedná o částku 82,3 miliónů korun,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Pavel Pacal. Reagoval tak na množící se dotazy týkající se nutnosti hledat úspory v krajském rozpočtu.

Vedení Kraje Vysočina v souvislosti s hledáním úspor neuvažovalo o ponížení alokace tohoto tradičního programu. „Kraj neplánuje žádné omezení dotační politiky pro rok 2020. Netýká se to jen peněz z programu obnovy venkova, který považujeme za zásadní a klíčový zdroj podpory a restartu regionální ekonomiky. Naše peníze mají pomoci obcím realizovat jejich projekty, které obce dlouhodobě připravovaly. Aktuálně mohli příjemci z řad obcí využít krajské peníze na převážně investiční aktivity rozdělené do 24 různých oblastí. Z krajských statistik vyplývá, že nejčastěji jsou krajské peníze využity na opravy místních komunikací a opravy veřejných budov ve vlastnictví samospráv, jako jsou například tělovýchovná nebo kulturní zařízení, místní knihovny, čekárny a zastávky, ale i hasičské zbrojnice. „Obce dále mohou získat dotaci i na nákup hasičské nebo komunální techniky. V souvislosti s klimatickými změnami roste zájem obcí i o posilování vodních zdrojů a budování vodovodních sítí. Kompletní realizace podpořených projektů musí proběhnout do konce letošního roku. Výše povinné spoluúčasti obce na dotovaném projektu se také odvíjí od její velikosti,“ upozorňuje Pavel Pacal, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje.

Každá obec v kraji mohla v letošním roce požádat o maximální dotaci 127 000 Kč. Každoročně kolem 40 obcí žádost nepodá. Dá se tedy říci, že krize se na podávání žádostí programu obnovy venkova v Kraji Vysočina neprojevila - Kraj Vysočina výši dotace neomezil a počet žadatelů zůstal stejný.

Kraj Vysočina v rámci programu Obnova venkova Vysočiny za 17 let nabídl k rozdělení mezi obce a města částku v celkové výši 1,265 miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Vytvoříme pandemickou krizi a následně vás ochráníme

9:41 Vích (SPD): Vytvoříme pandemickou krizi a následně vás ochráníme

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) míní, že vývoj pandemie koronaviru je tak vážný, že nastal čas max…