Pacal (Pro Třebíč): Třebíč je nejbezpečnějším městem kraje. Pozor hlavně na podvody ve virtuálním prostředí

26.02.2023 14:58

Aktuální čísla potvrzují dlouhodobý trend. Město Třebíč i třebíčský okres patří k místům s nejnižší mírou trestné činnosti ze srovnatelně velkých měst v republice, v přepočtu na počet obyvatel.

Pacal (Pro Třebíč): Třebíč je nejbezpečnějším městem kraje. Pozor hlavně na podvody ve virtuálním prostředí
Foto: ProTrebic.cz
Popisek: Pavel Pacal, Pro Třebíč

Zatímco například v Chebu bylo v loňském roce řešeno 740 trestných činů, v nedalekém Znojmě 905 a v Kolíně 1.062, v Třebíči to bylo 547 trestných činů. Zároveň se třebíčský okres vyznačuje nadprůměrnou objasněností těchto případů, která se pohybuje kolem šedesáti procent. 

Anketa

Kvitujete postup vlády Petra Fialy ve věci války na Ukrajině?

2%
96%
hlasovalo: 48208 lidí

Policisté napříč republikou však varují před podvody na internetu, jejichž počet stále roste. Lidé tak přicházejí o desítky a stovky tisíc korun, mnohdy i o celoživotní úspory.

„V poslední době jsou z pěti trestných činů na okrese tři internetové podvody, vedené z ciziny, které se nedají objasnit a lidé tak o své peníze přijdou,“ uvedl ředitel PČR, územního odboru Třebíč Aleš Indra a dodal: „Majetková trestná činnost se přesouvá do virtuálního prostředí. Podíl kyberkriminality na majetkové trestné činnosti je aktuálně zhruba třináctiprocentní a její objasněnost je v podstatě nulová.“

Podle Krajského ředitelství policie kraje Vysočina je velmi důležité, aby lidé byli mimořádně opatrní při internetových transakcích a pečlivě si chránili údaje ke svému internetovému bankovnictví.

„Jak takové podvody probíhají v praxi? Nejčastěji se setkáváme s reverzními inzertními podvody. Ptáte se, co to je? Pachatel zareaguje na váš zveřejněný inzerát, ve kterém nabízíte něco k prodeji. Při domlouvání o způsobu doručení či platby vám ale podstrčí mimo oficiální prodejní portál fiktivní platební bránu, kde vyplníte citlivé bankovní údaje a místo zisku za inzerované zboží přicházíte o své úspory. Téměř každý den jsou takto okradeni lidé napříč naším krajem,“ stojí v tiskové zprávě PČR kraje Vysočina.

Mezi takto okradenými je také žena, která přišla o více než 150 tisíc korun. Chtěla prodat lyžařské boty za 400 korun. Zájemce ženě poslal odkaz, který rozklikla, a byla přesměrovaná na fiktivní stránky dopravce. Pokračovala v chybě, když vyplnila požadované informace - jako jsou osobní údaje a kompletní údaje o platební kartě. Následovalo nepříjemné překvapení…

S ředitelem PČR, územního odboru v Třebíči Alešem Indrou měl na toto velmi aktuální téma schůzku starosta Třebíče Pavel Pacal. „Policie v našem městě řeší internetové podvody několikrát do měsíce, mnohdy se lidé nechají nachytat i opakovaně a bohužel peníze, o které takto přijdou, ve většině případů nedostanou zpátky. Útoky z ciziny nejde vysledovat. Buďte, prosím, při transakcích na internetu obezřetní,“ vyzval starosta Pacal občany Třebíče.

Jak se podvodům ve virtuálním prostředí bránit:

- neklikejte na odkazy zaslané lidmi, které osobně neznáte
- na internetové stránky dopravců přistupujte vlastním zadáním, nikoli zaslaným odkazem
- nikdy nesdělujte žádné údaje ke svému internetovému bankovnictví
- když něco prodáváte, kupujícímu stačí, aby znal číslo vašeho účtu, na který pošle peníze za vámi nabízené zboží
- pokud autorizujete jakoukoliv platbu, pečlivě se ujistěte, co autorizujete
- žádná banka ani žádná jiná instituce vás nikdy nevyzve k převodu vašich peněz z důvodu napadení vašeho účtu. Pokud vás někdo s tímto kontaktujte, nedělejte to
- nákupy na internetu provádějte pouze na známých a ověřených portálech, pokud si nejste jistí, zboží si nechte poslat na dobírku

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krajča (KSČM): Účelovost vládou prosazovaných změn volebních zákonů je zcela zjevná

4:31 Krajča (KSČM): Účelovost vládou prosazovaných změn volebních zákonů je zcela zjevná

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke korespondenční volbě