Problematika vody je samozřejmě zásadní. Když je jí hodně, tak jak to bylo v roce 2002, v roce 1997, anebo v roce 2010, kdy v Novém Jičíně byla řada mrtvých při lokální povodni, anebo když je vody málo, jako je tomu v současné době, nebo když to bylo v roce 1947, kdy byla silná neúroda a vytváří to i jiné problémy.
Chci využít této tematiky a také toho, že je zde pan ministr životního prostředí a obrátit pozornost k jedné konkrétní věci, a to je budoucí výstavba přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku. Pan ministr určitě je informován o postupu, jak to probíhá.
Po povodni v roce 2002 bylo nějakým způsobem zahájeno jednání, oprášil se projekt, který vznikal v 30. letech minulého století, kdy tehdejší československé ministerstvo zemědělství navrhlo ideové záměry dvou přehrad, a to Slezská Harta a Nové Heřminovy. V dobách bývalého režimu bylo rozhodnuto, že se bude nejprve realizovat Slezská Harta. Záměry tedy vznikaly kdysi dávno, desetiletí zpět. Po povodni v roce 2002 pracovníci ministerstva zemědělství přišli s návrhem, aby se začala příprava projektu Nové Heřminovy, protože tam skutečně došlo díky nezadržení vody k rozsáhlým škodám na Krnovsku a především na Opavsku, kdy v Opavě samotné by škody byly nesmírné, kdyby Slezská Harta, která byla dostavěna a nebyla ještě naplněny, nezadržela polovinu vody, která se valila na Opavu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV