Autoři článku pana ministra Stropnického prošpikovali své dílo výrazy jako je bezpečnostní hrozba a podobně. Nevím však, kdo je vlastně v současném světě pro ČR bezpečnostní hrozbou. Jsme součástí největšího aliančního systému na světě, jehož roční výdaje na (řekněme) obranu se pohybují kolem 1 bilionu dolarů. Samotné Spojené státy se na této částce podílejí téměř dvěma třetinami.
Jistě jsme se před sedmnácti lety nestali součástí NATO jenom proto, abychom zvyšovali své vojenské výdaje. Většina států NATO je soustředěna v Evropě, což umožňuje velkou kompatibilitu zbraňových systémů. To by mělo vést spíše k úsporám v armádních výdajích. Připomeňme, že vojenské výdaje Ruska, kterým se tolik straší a jež přitom považuje za bezpečností hrozbu podle průzkumu Gallupu jen 15 % Čechů, se každoročně pohybují v ekvivalentu 50 – 60 miliard dolarů. A ruská vláda byla nucena, s ohledem na nepříznivý vývoj příjmů ruského státního rozpočtu pro tento rok, a zřejmě i pro příští rok, vojenské výdaje snížit. Jiná věc je, že řada zbraňových systémů, které Rusko vyvinulo, je opravu skvělá a svou úrovní přesahuje úroveň dosahovanou u obdobných typů zbraní dodávaných zbrojaři NATO.
Výdaje na obranu u světového ekonomického giganta Číny se odhadují někde mezi 150 – 160 miliardami dolarů. A nelze přehlédnout, že Čína vyvíjí takové vojenské systémy anebo nakupuje takové zbraně (od Ruska ad.), které jsou zaměřeny téměř výlučně na obranu vlastního teritoria.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV