Toto je hladová mzda, pokud si ještě představíme, že pracovník se musí dopravovat do práce a tu a tam také posnídat, posvačit, poobědvat či povečeřet. A někdy si koupit něco na sebe či se starat o děti. Nikdo z jeho šéfů a majitelů takové firmy by tuto redukční dietu jistě nesnesl. Evropský statistický úřad (ESU) uskutečňuje pravidelná srovnání ekonomických ukazatelů v jednotlivých zemích a v tomto případě uskutečnil také porovnání minimálních mezd ve vybraných zemích.
Ve 22 zemích Evropské unie, které ESU porovnával, se ČR neumístila zrovna dobře. Velmi často zaostává s minimální mzdou 332 EUR za řadou zemí, které jsou podstatně méně hospodářsky vyspělé, anebo srovnatelně vyspělé jako je ČR. Mám na mysli Maďarsko, Lotyšsko, Slovensko, Estonsko, Chorvatsko, Polsko, Maltu, ale tako Slovinsko, Portugalsko a Řecko. Minimální mzda v eurech v Portugalsku, Řecku a Slovinsku je, můžeme říci, dokonce v násobcích mzdy české.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Paroubek - profil