Paroubek: Jednání odborářů

12.09.2018 8:36

Odbory zaznamenaly nesporný úspěch při jednání o navýšení mezd ve veřejném sektoru. Růst mezd o 8% v příštím roce dohodnutý při jednání s vládou, je prostě vynikající. Nyní se ovšem odboráři pokouší rozlousknout tvrdší oříšek. A to je kolektivní vyjednávání v soukromém sektoru o navýšení mezd v privátních firmách.

Paroubek: Jednání odborářů
Foto: Archiv PL
Popisek: Jiří Paroubek ve studiu PL TV
reklama

V minulém týdnu jsem četl článek známého ekonomického beletristy Kovandy, který před pár dny napsal, zřejmě se zcela vážnou tváří, že vláda vlastně nemá možnosti, jak ovlivnit růst mezd. Není to pravda. Má nejméně dva nástroje. Jednim je zajištění růstu minimální mzdy a dále je to růst mezd ve veřejném sektoru. Což tlačí na růst mezd také v korporátní sféře, tedy ve firmách. Je zřejmé, že majitelé řady firem jsou z tlaku na růst mezd celí nesví. Šéf Hospodářské komory Dlouhý už mluví o tom, že pokud dojde k vyššímu růstu mezd, bude to znamenat tvrdý úder firemním investicím, na které prostě nebude.

Ano, pokud bude růst mezd v privátní sféře příští rok nějakých 6 – 8%, měla by vláda přistoupit k potřebným změnám v oblasti daní, resp. daňových odpočtů. Mám na mysli především stoprocentní odpisy investic ihned při jejich uvádění do provozu. To by firemnímu sektoru mohlo velmi pomoci. V každém případě by to odrazilo argument, že nárůst mezd zabrzdí potřebné modernizační investice.

Republika potřebuje jak růst produktivity práce, což nelze zajistit jinou cestou než masivním uplatněním modernizačních investic, tak i růst mezd pracovníků, jejichž mzdová úroveň je dlouhodobě podhodnocená.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Hájíme naše farmáře a odmítáme dvojí kvalitu potravin

22:08 Vích (SPD): Hájíme naše farmáře a odmítáme dvojí kvalitu potravin

Minulý týden se SPD povedlo prosadit ve Sněmovně jedno ze zásadních programových témat, které omezuj…