Paroubek: Kolik bude Brity stát brexit?

2. 12. 2017 17:42

Když před necelým rokem a půl mírná většina britských občanů souhlasila s vystoupením Velké Británie z Evropské unie, nezdálo se to být pro Brity velkým problémem.

Paroubek: Kolik bude Brity stát brexit?
Foto: Archiv PL
Popisek: Jiří Paroubek ve studiu PL TV
reklama

Dnes je však zřejmé, že Britové zaznamenávají odliv významných evropských institucí usídlených v Londýně do jiných částí Evropy, respektive do jiných zemí Evropské unie. Z Británie také zmizí část finančních služeb a skvěle placených finančních odborníků, kteří také zatím v Británii platí masné daně. A také národohospodářsky se zdá, že se tempo britského růstu po braxitu spíše zmírňuje.

Přišly prostě problémy, se kterými propagandisté brexitu v kampani předcházející referendu nepočítali. A teď ještě EU chce v rámci rozvodového řízení po Velké Británii zaplatit konečný účet za její odchod, a to za finanční závazky vyplývající z dřívějších rozhodnutí evropské osmadvacítky, tedy včetně Velké Británie. Dluhy se platit musí, a to zejména pokud si chce Velká Británie v příštích jednáních o uspořádání budoucích obchodních vztahů s EU zachovat dosavadní výhodnou pozici přístupu britského zboží a služeb na evropský trh.

Podle obvykle dobře informovaných novin The Daily Telegraph, které využily zprávy agentury AFP, se bude konečný účet za odchod Velké Británie z EU pohybovat mezi 45 – 55 miliardami eur. Tedy pro bližší přiblížení, v korunovém vyjádření se jedná o objemy v rozsahu 1,1 – 1,4 bilionu korun. To je suma odpovídající zhruba ročním příjmům jednoho českého státního rozpočtu.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Velká Británie má k rozhodnutí rozvodový účet předložit EU do začátku prosince a stejně tak má předložit postup řešení na hranici s Irskem. Tedy tak, aby mezi britskou částí Irska, tzv. Severním Irskem, a Svobodným Irskem, i nadále neexistovala hlídaná státní hranice. O závěrečném účtu a o řešení hranice s Irskem mají rozhodovat evropští lídři na svém setkání v půli prosince, tedy za necelé tři týdny. Je jistě v zájmu Velké Británie, aby měla i nadále otevřený přístup svého zboží a služeb na evropský trh, který čítá i po odchodu Britů cca 450 milionů lidí.

Tyto řádky nebo jinde nabyté informace o brexitu by měli číst ti čeští koryfejové czexitu, kteří se mylně domnívají, jak by to bylo pro Českou republiku a její občany výhodné…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Den poté...

8:36 Niedermayer (TOP 09): Den poté...

Komentář na facebookovém profilu ke konfrontaci s Ruskem