Paroubek: Komu vadí silná koruna?

15.07.2016 11:25 | Zprávy
autor: PV

Čeští občané by ve své většině určitě přivítali silnou korunu. První zápas o silnou korunu vedl v počátcích samostatného čs. státu, tedy v politickém dávnověku, někdejší ministr financí čs. vlády A. Rašín. Ale současnému ministru financí Babišovi jako by na silné koruně nezáleželo. Miliardář má své starosti a také své jisté, že …Má jiné zájmy než naprostá většina ostatních českých občanů.

Paroubek: Komu vadí silná koruna?
Foto: NS-LEV21
Popisek: Jiří Paroubek

Šéf ČNB Rusnok se v těchto dnech vyjádřil, že ČNB s režimem intervencí proti posilování české koruny skončí nejspíše ve druhé polovině roku 2017. To je ještě nejméně za rok, a možná za rok a půl, pokud bude mocná zájmová skupina, která za tímto rozhodnutím Singrova vedení ČNB v listopadu 2013 stála, vymýšlet další pseudoargumenty pro to, aby ČNB oslabovala českou korunu dál.

Rusnok má pravdu v jedné věci. Rozhodnutí o zavedení eura musí udělat vláda. Je to výsostně politické rozhodnutí. Vláda se do toho však pochopitelně nehrne, protože ani B. Sobotka, ani A. Babiš nechtějí zbytečně ztrácet voličskou podporu vyhraněným stanoviskem ve prospěch eura. Vysvětlovat dnes občanům, voličům. proč je pro ně euro vlastně výhodné a proč naopak koruna je nevýhodná bude v první fázi toho, kdo to bude říkat, stát politické body. A může to vést k resuscitaci již propadlých stran, jako je například ODS, k jejímuž boji proti euru by se nepochybně přidali např. Úsvit, Okamura a další výtečníci.

České firmy přitom každý rok, a argumentuje se (chybně) , že se jedná v tomto případě přece "jen" o miliardy, přicházejí o desítky miliard korun při měnové konverzi z eura na koruny a z korun na euro vzhledem k dovozu a surovin a polotovarů (ale také třeba supermoderních technologií), respektive vývozu českých finálních výrobků. Nemalé peníze, které české firmy ztrácí konverzí, by zůstaly uvnitř české ekonomiky, ve prospěch českých firem a jejich zaměstnanců, a to by bylo jen dobře.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Trefné

,,Politika se změnila v soutěž o to, kdo koho označí za většího lumpa. O budoucnosti se mluví stále méně. Návrhy se neposuzují podle jejich přínosu, ale podle toho, kdo je vyslovil. Politické strany se většinou zabetonovaly ve svých pozicích, a to samé se často stalo i s jejich členy a kandidáty. Za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Grolich (KDU-ČSL): Regionální veřejnoprávní média jsou pro jižní Moravu nenahraditelná

19:11 Grolich (KDU-ČSL): Regionální veřejnoprávní média jsou pro jižní Moravu nenahraditelná

Hejtman Jan Grolich iniciuje petici za zachování regionálního vysílání České televize a Českého rozh…