Poslanci LEV 21 tento návrh zákona v prvním čtení nepodpořili a za předpokladu, že by nedošlo k nápravě řady nedostatků, které jsme u tohoto návrhu shledali, nepodpořili bychom zákon ani v dalších čteních.
Vznesli jsme pro toto své stanovisko celou řadu věcných argumentů. Návrat celé soustavy ze stávajícího stavu oddělených stupňů k centralizované soustavě, tedy k modelu fungujícímu v době generální prokuratury za minulého režimu, nepokládáme za šťastný, obzvláště pak ve chvíli, kdy by zde měl být prakticky neodvolatelný nejvyšší státní zástupce s funkčním obdobím 10 let.
Vzniklo by zde zcela nové a v zásadě nekontrolované mocenské centrum. Za systémové nepovažujeme rovněž zřízení Úřadu na potírání korupce. Soustředění všech korupčních a dalších závažných hospodářských kauz na jedno místo může být nebezpečné. Zrušení Vrchních státních zastupitelství v Praze a v Olomouci považujeme vzhledem k nadále trvající čtyřstupňové soustavě českého soudnictví za nesystémový krok.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: NS - LEV 21