Paroubek: Ministr financí Babiš by měl být ve svých názorech konzistentnější

30.01.2015 13:06

Ministr financí Babiš podle všeho, a zejména podle svých vyjádření z nedávné doby, podporuje dostavbu jaderných bloků v Temelíně či Dukovanech: „Musíme ty dva bloky jednoduše postavit. Otázkou je, kdy a kde,“ uvedl Babiš v červenci minulého roku pro časopis Ekonom.

Paroubek: Ministr financí Babiš by měl být ve svých názorech konzistentnější
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

A. Babiš tedy podporuje obří zakázky v rozsahu 300 – 400 miliard korun pro některé podnikatelské skupiny v ČR, ať už to české občany stojí, co to stojí.

Dnes se ale z médií dozvídáme, že A. Babiš je proti prolomení těžebních limitů a uvedl k tomu: „Nevidím důvod k tomu něco prolamovat. Pokud nám nikdo nevysvětlí, proč se naše uhlí mění na elektřinu, která se vyváží do Německa, tak my jako hnutí s tím budeme mít problém a nebudeme s tím souhlasit.“

Jedna věc je, že hnědé uhlí se u nás nepoužívá jen k výrobě elektrické energie, ale také k výrobě tepla v celé řadě měst. A druhá věc je, že pokud dnes vyvážíme 20 % vyrobené elektrické energie (to dopovídá zhruba roční produkci JE Temelín) do zahraničí a jelikož se do roku 2030 státy EU zavázaly uspořit 27 % elektrické energie, za 15 let nemusí být kam vyvážet ani další objemy elektrické energie.

Pokud jde o výrobu a vývoz elektřiny, měl by být Babiš trochu konzistentnější. Pokud je proti prolomení těžebních limitů a zvýšení vývozu elektrické energie do Německa či Rakouska, měl by přece zrovna tak vystupovat proti dostavbě jaderných bloků v Temelíně, Dukovanech či jinde. Takto to totiž vypadá, že Babišovi nejde tolik o blaho většiny českých občanů jako o blaho určitých zájmových skupin, které usilují o obří zakázku v jaderných elektrárnách…

Jiří Paroubek

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Paroubek - profil

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Afghánistán, předem prohraná válka končí debaklem

20:33 Vích (SPD) Afghánistán, předem prohraná válka končí debaklem

Před několika dny USA oznámily, že stahují své vojáky z Afghánistánu. Spolu s nimi jedou domů i naši…