Jednou z hlavních příčin finanční krize, která udeřila roku 2008, byla skutečnost, že politici vytrvale hájili nedotknutelnost národní suverenity, zatímco finanční instituce dávno ignorovaly národní hranice. Tato chyba byla opravdu drahá. Evropské vlády zatím poskytly bankám státní pomoc ve výši 1,5 bilionu eur, uvádí Evropská komise v ekonomickém přehledu, kterým doprovází její zprávu o reformě evropského finančního sektoru. K tomu je nutno přičíst obtížně vyčíslitelné, ale v každém případě mnohonásobně vyšší dlouhodobé ztráty hospodářského výkonu.
V posledních dnech před evropskými volbami předložila Evropská komise shrnující zprávu o vývoji reforem ve finančním sektoru, která je zároveň jakýmsi „poučením z krize“ eurozóny a EU. Umožňuje pochopit příčiny událostí, které nás přivedly na pokraj zhroucení světového finančního systému. Stejně jako navazující sled kroků, ze kterých se rodila ucelená reforma.
Nejprve převládaly záchranné práce na pochodu, kdy se často ohýbalo právo a obcházely unijní smlouvy, zakazující státní pomoc finančním institucím. Musely se nahradit předstíráním bilaterární spolupráce, protože hrozil totální rozpad. Ale během následujících let pokročilo také budování skutečných federálních institucí, jako je vznikající bankovní unie nebo - v oblasti státních financí - také stabilizační fond ESM a fiskální pakt. Reforma má komplexní charakter, ne všechno je hotovo, ne vše se zdařilo, ne všude je politická vůle, ale funkční období je u konce a ohlédnutí je tedy namístě.
Klíčovou chybou, která vedla ke krizi, byl fakt, že soukromé instituce byly v integračních snahách mnohem rychlejší než státy, a protože byly často i mnohem větší, měly jistotu, že každý souboj s individuální vládou mohou jenom vyhrát. Mohly si dovolit podstupovat stále extrémnější riziko, protože věděly, že v nejhorším stát banku zachrání penězi daňových poplatníků.
Tato pohodlná pozice se otřásla až ve chvíli, kdy se celý systém začal sypat a také státy musely koordinovat svoji pomoc. Ta zároveň ukázala existenční nutnost společné regulace.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz
Ruku na srdce
Jak dlouho jste hejtmankou? Myslím, že už jí jste snad potřetí. A co se v kraji změnilo k lepšímu? Proč jsme stále na chvostu žebříčku kvality života. Přeci jen ANO mělo velký vliv - byly jste ve vládě, vy ministryní, ale přijde mi, že ať vládně kdokoliv výsledek je stále stejný a nic dobrého z toho...
Další články z rubriky

16:04 Rajchl (PRO): Bývalý člen Al-Kajdá a zakladatel Al-Nusrá a současný samozvaný lídr Sýrie
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k setkání Emmanuela Macrona se samozvaným vůdcem Sýri…
- 15:05 Senátorka Mračková Vildumetzová: Rakušan předkládá pouze pohádku o transformaci České pošty
- 14:05 Bartoš (Piráti): Jednal Turek s Íránem o tom, jak vystoupit z NATO?
- 13:01 Zaorálek (SOCDEM): Plachty na Lidovém domě kritizují Fialovu vládu
- 12:04 Zálom (Svobodní): Obrana a životní úroveň se dávají do nebezpečného a falešného protikladu
- 11:08 Gregor (Motoristé): Ať uděláme cokoliv, minulost nezměníme