Paroubek: Německá ekonomika vzrostla o necelá dvě procenta a má přebytek

15.01.2017 10:05

Německá ekonomika v minulém roce rostla nejrychleji za posledních pět let. Dosáhla meziročního růstu 1,9 %. Stejně tak ekonomika eurozóny, jejímž je Německo největším tahounem, vzrostla v loňském roce o 1,6 %.

Paroubek: Německá ekonomika vzrostla o necelá dvě procenta a má přebytek
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

To jsou dobré zprávy pro českou ekonomiku, protože indikují, že i v roce 2017 může pokračovat slušný hospodářský růst především v Německu, ale také v zemích eurozóny, které jsou největšími obchodními partnery Česka.

Tahounem růstu německé ekonomiky tentokrát nebyl export, ale osobní spotřeba. A také, což je pozoruhodné, spotřeba vlády, která meziročně vzrostla o 4,2 %, v čemž je vidět především vliv veřejných výdajů na statisíce uprchlíků, kteří v Německu začínají novou existenci.

Německý státní rozpočet vykazuje tak již třetí rok v řadě přebytek. Tentokrát za rok 2016 to byl přebytek ve výši 6,2 mld. eur, tedy v přepočtu 168 miliard korun. I v Německu se rozpoutala, podobně jako u nás, debata co s přebytkem.

Ministr financí Schäuble, a to je také názor jeho strany CDU, chce tímto přebytkem poněkud snížit německý státní dluh, který v tuto chvíli dosahuje 1,27 bilionů eur. To je 34 bilionů korun. Sociální demokraté se dožadují, aby tyto peníze byly použity jako investice, tak aby se zesílil v příštích letech hospodářský růst a zlepšila se zejména dopravní infrastruktura. To je v zájmu jak obyvatelstva, tak podnikatelského sektoru. Naopak šéf bavorské CSU Seehofer míní, že by bylo nejlepší snižovat v tomto roce daně. Ministr financí Schäuble odmítá jak návrhy sociálních demokratů, tak návrhy Seehofera.

V každém případě je přebytek státního rozpočtu vynikajícím úspěchem německé ekonomiky, a to i přesto, že je zhruba poloviční proti tomu loňskému.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Když se Německu a Francii chce, EU je schopná všeho

10:57 Vích (SPD): Když se Německu a Francii chce, EU je schopná všeho

Jak moc nám prospívá, nebo spíš neprospívá, členství v EU, se můžeme podívat na třech příkladech z p…