Paroubek: Polské elity jsou hluboce prodchnuty protiruským duchem

05.01.2016 12:47

Je až na samé hranici racionálního uvažování, jak jsou obě dvě vládní garnitury Polska, ta liberální, a ještě větší měrou ta nynější konzervativní, posedlé Ruskem a jeho prezidentem Putinem.

Paroubek: Polské elity jsou hluboce prodchnuty protiruským duchem
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Racionální argumenty, pokud jde o reálné poměřování sil Ruska na jedné straně a sil USA a jeho spojenců v NATO na straně druhé, nezabírají. Vždyť jen USA samotné měly za minulý rok zbrojní rozpočet cca 560 miliard dolarů a ruský zbrojní rozpočet dosahoval loni maximálně 60 miliard dolarů.

Rusko prostě nemá hospodářské možnosti, aby udrželo v plném tempu krok s USA a NATO. Strašit údajným ruským nebezpečím, jak to činí nynější konzervativní polská vláda, je prostě mimo meze racionálního chápání. Nový polský ministr zahraničních věcí Witold Waszczykowski v této souvislosti uvedl: „Stále se považujeme za druhořadé členy NATO, protože ve střední Evropě nejsou, kromě rotujících jednotek, žádné významné spojenecké síly nebo obranná zařízení, což Rusům umožňuje hrát v tomto regionu svou hru.“

Poláci prostě chtějí za každou cenu na svém území základny se spojeneckými vojáky. Proč ne, je to jejich volba. Ale Česká republika by se touto cestou zvyšování napětí ve střední a východní Evropě a v Evropě jako celku a omezení své suverenity umístěním cizích. byť spřátelených vojsk. neměla vydat. Naopak by měla jít cestou posilování hospodářských vazeb s Ruskem a snahy o koordinaci politických postupů s ním v těch oblastech světa, kde je to pro EU i Západ jako celek užitečné. Takovou oblastí je v prvé řadě Sýrie, ze které v současné době do Evropy proudí desetitisíce uprchlíků a můžou se jich v případě zhroucení režimu B. Asada vydat na cestu do Evropy i miliony. ČR by měla působit na špičky EU, a neměla by přitom podceňovat svou sílu středně velkého evropského státu, aby se nebály dělat samostatnou zahraniční politiku nezávislou na politice USA.

Zájmy EU a USA v řadě oblastí prostě nejsou a nemohou být totožné.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura: Babiš a Sobotka znovu spolu. To je ta slibovaná změna?

5:37 Okamura: Babiš a Sobotka znovu spolu. To je ta slibovaná změna?

Komentář na facebookovém profilu k vyslovení souhlasu poslaneckého klubu ANO s jednáním o koaliční v…